Yüzme Sporu İle İlgili Bilgiler

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
381
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Yüzme Sporunun Yararı Nelerdir?
Yüzme sporunun insanlara çok büyük yararları vardır. İnsan vücudunda yüzme sporu kasları güçlendirmektedir. Bu spora oldukça yoğun ilgiler günümüzde mevcuttur. Yüzme sporu denizlerde, havuzda yapılabilmektedir. Ülkemizde yüzme sporunu engelli kardeşlerimizde yapabilmektedir. Bu spor çok geniş yelpazesi olduğundan dolayı herkes erişim sağlamaktadır.

yuzme-sporu.jpg

Yüzme Sporunun En Büyük Faydası Nedir?
Yüzme sporunun en büyük faydası insanın yüzme sayesinde boyunun uzaması, kiloda azalma gibi faydası vardır. Bu sayede vücudun bütün kasları çalıştırması nedeniyle, en yararlı sporlardan biri olarak kabul edilmektedir. İnsanların suya uyguladığı basınç sayesinde bu kaslar çalışmaktadır.

Yüzme Sporu İnsanı Disiplinli Hale Getirir mi?
Yüzme sporu yürümek koşmak gibi insan vücuduna uygun bir spor dalıdır. Bu sporla vücuda kazandırılan güç ve kuvvet yüzme sporunu yapanlara disiplin hale getirmektedir. Bu sporun kazandırdığı en büyük disiplinlerden birisi ise azmetmekten geçmektedir. Yüzme sporu güce dayalı olmaktadır.

Yüzme Sporuna Başlamadan Önce Egzersiz Yapılmalı mıdır?
Yüzme sporuna başlamadan önce egzersizler yapılmalıdır. Bu sporlar vücut esnemesi, vücut gerdirme hareketleri uygun olarak yüzmeden önce yapılmalıdır. Bununla birlikte yüzme sporunun birçok stilleri mevcuttur. Uygun olunan yüzme stilini doğru bir şekilde uygulanarak nefes alışveriş tekniklerinin dikkatli bir şekilde yapılmaya yüzme sporunun olmazsa olmazlarıdır. Bu adımların doğru olarak uygulanmamasında çıkabilecek sonuç vücudu fazladan yormaya neden olmaktadır. Yüzme sporunu yaptıkça metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışması aynı zamanda dolaşım sistemine yardımcı olması yüzme sporunun insanlara verdiği olumlu bir etkisidir.

En büyük özelliklerinden diğeri ise yüzme sporu yapan kişileri hastalıktan korumaktadır. Bu sporu profesyonel yüzenler için değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam, formda kalmak için, vücudun direnç göstermesi için haftada 3 saat uygulanmalıdır. Sudan korkan kişiler yüzme sayesinde zamanla bu korkularını yenmeye başlamaktadır. Diğer bir dikkat edilecek noktalardan diğeri ise yüzülen ortamın temiz olması, sağlıklı olması yüzme sporunun en büyük gereksinimlerindendir. Hijyenik bir ortamda yüzmek insan sağlığı için önemlidir.