Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

'Üreme Sağlığı' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 6 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Yumurtama Dönemi;
  Yumurtlama dönemi diğer adıyla ovulasyon dönemi gebelik için en uygun ve en elverişli zamanın belirlenmesi için çok önemlidir. Yumurtlama dönemine yakın tarihlerde cinsel birleşme olması gebelik ihtimalini yükseltir.

  [​IMG]

  Yumurtlama Dönemi Zamanı ve Belirtileri;
  Eğer kadının adet dönemleri düzenli ise, örnek olarak; adetleri 28 gün arayla gerçekleşiyorsa yumurtlama dönemi adet gününden itibaren 14. güne tekabül etmektedir. Yani ayın 1'inde adet olan bir kadının yumurtlama dönemi ayın 14'üdür. İlk adet gününden başlayıp 14. gününe kadar olan süreçte yumurtlama olur. Bugünden yaklaşık iki veya üç gün öncesinden başlayarak ortalama bir hafta kadar cinsel birleşmeyi sağlamak gebelik ihtimalini yükseltir. Bu süre içerisinde her gün değil de ara vererek iki günde bir ilişki sağlanmalıdır. Çünkü her gün birleşme sağlanırsa sperm sayısı azalır. Ovulasyon döneminin bazı belirtileri de vardır. Ovulasyon döneminde rahim ağzında bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler şunlardır: Ovulasyon gerçekleşmediği dönemde iki parmakla rahim ağzına dokunulduğunda rahim ağzı tıpkı burun gibi sert bir yapıya sahiptir daha aşağıdadır. Ovulasyon dönemi geldiğinde ise rahim ağzı oldukça kaygan bir yapıya sahip olur ve yumuşayarak spermlerin geçişini kolaylaştırır. Vajina ve rahim arasında bir geçiş yolu meydana gelir.

  Rahim ağzı olması gereken yerden daha yükseğe çıkar ve elle hissedilmesi zorlaşır. Yumurtlama döneminde karnın alt kısmında biraz sancı ve kramp tarzında ağrılar görülebilir. Vajinal akıntı miktarı artar, akıntı giderek kayganlaşır ve kopmadan uzayan bir yapı halini alır. Bu da yumurtlama döneminin yaklaştığını haber vermektedir. Artan progesteron hormonu sayesinde memeler de hassasiyet oluşur. Vücut ısısı bir kaç derece artabilir. Yumurtlama döneminde cinsel istekte artış olur. Tüm bunlar yumurtlama döneminin yaklaştığının habercisidir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş