Yavru Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yeme Düşer?

'Muhabbet Kuşu' forumunda Yudum tarafından 28 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Yudum

Yudum Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar,

Dayım tarafından bana bir muhabbet kuşu hediye edilecek. Yalnız hediye alacağım muhabbet kuşu henüz yavru ve annesi besliyor. Bende küçük olduğu için annesinden ayırmak istemedim. Sonuçta anaç yavruyu beslediği için ben bunu yapamam. Şimdi size başlıktan da anlaşılacağı üzere bir kaç soru soracağım...

- Muhabbet kuşunun yavruları kaç gün sonra yeme düşer?

- Muhabbet kuşu yavrusu yem kırmaya başladığında kabuksuz yem vermek mi doğrudur?

- Yavru muhabbet kuşunu anneden kaç gün sonra ayırmak doğru olur?

Yukarıdaki sorularıma bilir kişiler tarafından cevaplar gelirse çok sevinirim. Şimdiden cevaplamada bulunacak olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

2. Doğukan Ayyıldız

Doğukan Ayyıldız Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba @Yudum hanım,

Öncelikle yavru muhabbetler 29. gününden sonra yuvalıktan çıkmaya başlar. Bu süre içerisinde baba ve anne yavrulara yem kırmayı öğretir. Yalnız bir yavrunun yeme düşmesi 35 günü bulmaktadır. Yumurtadan çıktıktan sonra ki günü baz alarak takipte bulunmalısınız. Eğer yavru yemliğe gidip yem kırmaya çalışıyorsa o zaman kafesten alabilirsiniz. Fakat bazı yavruların yeme düşmesi 40 günü de geçebilir. Eğer yavru yeme düşerse zaten direk kafesten alınmalıdır. Çünkü anne yavruya zarar verir ve stres yaparak yavrunun tüylerini yolmaya başlar. :)

Sorularınızın cevabına gelecek olursak;
    - Yorumun başında da söylediğim gibi yavrular 30 - 40 günlükken yeme düşerler.

- Yavrunuza kesinlikle kapalı taze yemler vermeye özen gösterin. Eğer kuşunuzun sağlıklı beslenmesini istiyorsanız o zaman 2 hafta boyunca kabuksuz yem vermenizi tavsiye ederim.

- 30 gün sonra yavru günlük rutin bir şekilde takip edilir ve yem kırıyorsa o zaman anneden ayırabilirsiniz.

Umarım paylaştığım bu bilgiler ile aklınıza takılan her şeye cevap olmuşumdur. Eğer aklınıza takılan başka şeyler olursa, tarafıma mesaj göndererek soru sorabilirsiniz. :)

3. Kader y

Kader y Forumbudur.Com Ziyaretçi

Merhaba arkadaşlar,

Yavru muhabbet kuşumun 11 günlükken çarpık bacak olduğunu fark ettim internetten sünger ile düzeltildiğini gördüm süngeri yaptım annesinin yanına koydum ama annesi yavruyu beslemedi o yüzden kendim şırınga ile besledim anneden ayırıp, şuan iyileşti ayakları ama 60 günlük hala yem yemiyor, kabuksuz yem dal darı hepsini denedim ve ilginç bir şekilde soğuk su bile içmiyor sıcak içiyor katı beklenmediği için de sürekli dışkısı sıvı ne yapmalıyım?

4. Doğukan Ayyıldız

Doğukan Ayyıldız Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar Kader Hanım,

Anladığım kadarıyla kuşunuzu anne ya da baba beslememiş. Bu yüzden yavru hala yem kırmayı bilmiyor. Genelde 45 günlük olduklarında baba yavrulara yem kırmayı öğretir. Kuşunuz sürekli siz tarafından şırıngayla beslediği için ister istemez yeme düşmüyor. Bu durumun çözümü biraz daha sabretmeniz ve kuşunuzu aynı yöntemle beslemenizdir. Fakat anneden babadan ayrı tutmadan besleme yaparsanız daha iyi olur.

5. kader y

kader y Forumbudur.Com Ziyaretçi

Teşekkür ederim umarım kısa zamanda öğrenir bide kuş sıvı beslendiği için haliyle de hep ishal bişey olur mu bundan dolayı? Teşekkür ediyorum cevaplarınız için.

6. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    92
    Kuşu beslerken ishal edecek karışımlardan uzak durmalısınız. Ayrıyetten su içine multi vitamin eklerseniz daha hızlı gelişir. Malum havalar soğuduğu için güneş görmeyen kuşlara vitamin verilmelidir.

7. Salah

Salah Forumbudur.Com Ziyaretçi

İnternette izlemiş olduklarınızı uygulayabilirsiniz. Bende kuşlarımı o yöntemlerle kurtarmıştım.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş