Yavru Muhabbet Kuşlarına Hangi Yemler Verilir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşları 25 – 30 gün boyunca yuvada gelişimini tamamlamak için kalırlar. Bu sürede anneleri tarafınca ağız yoluyla beslenmektedirler. Yavru muhabbetler gelişimi tamamlayıp yuvadan çıktıktan sonra da babaları tarafınca yem kırması öğretilir. Ancak yavrular için hazır mamalar ve kabuksuz yemler kafese koyulmalıdır. Çünkü yavrular yeme düştükten sonra yem kırmayı öğrenene kadar kabuksuz yemlerle ve mamalarla beslenmesine devam ederler. Tabi bu süreci kuş sahibi olarak takip etmek gerekir. Yavrular yem kırmayı öğrenene kadar bu süreci 3 türlü yemle tamamlatabilirsiniz.

Yazımızın devamında bu yem türlerini sırasıyla sizlerle paylaşacağım.

Yavru Muhabbet Kuşu Yemi:

Yemin içeriği yetişkin muhabbet kuşlarının yemleriyle tam olarak aynı gibidir. Ancak yavruların yem kabukları daha kolay soyulur, daha ince yemlerden oluşur. Vitamin ve besleyici takviyeli içeriği sayesinde yavruların sağlıklı gelişimine yardımcı olmaktadır. Pet-shop ve marketlerde bu yemleri kolayca temin edebilirsiniz. Yavrular için alınacak olan yemleri yetişkin kuşlarınızda severek tüketecekler.

İçeriğinde: Beyaz darı, sarı darı, kızıl darı, aspur, nijer tohumu ve ballı mama bulunmaktadır. Yavrularınıza ilk 1-2 ay boyunca bu yemi vermek onların sağlıklı gelişmelerine yol açacaktır.

Yavru için alınacak olan yemlerin mama takviyeli olmasına özen gösteriniz. Kuş mama takviyeli yemi tükettiğinde fiziksel anlamda sorun yaşamayacağı gibi sağlıklı olarak da yaşamına devam edecektir.

Benim sizlere naçizane tavsiyem MyYem mama içerikli yemi kullanmanızdır. Aşağıda eklemiş olduğumuz görselde bulunan teneke kutulu yemden bahsetmekteyim. Kullanıcı tecrübesine dayanarak bu yemin sizin kuşunuzun gelişiminde büyük katkısı olacağını söyleyebilirim.

yavru-muhabbet-kusu-yemleri.jpg


Kabuksuz Yem:

Yem krımayı bilmeyen yavru muhabbet kuşlarının kolayca tüketmesi için üretilmiştir. Kabuksuz yem kullanırken kesinlikle mikrop bulaşacak bölgelere koymamaya dikkat edin. Ayrıyetten yavrunun tembelliğe alışmaması için kuş yem kırmayı öğrendikten hemen sonra kabuksuz yemleri kafes ortamından temizleyin.

Kuş Maması:

Yavru kuşların yem kırmayı öğrenene kadar severek tüketeceği besin kaynağıdır. Pet-shop tarzı yerlerden satın alabilir, yavruların yanı sıra yumurta yapacak anne kuşlara da özel karışımlı mamalardan verebilirsiniz.

Konu hakkında sormak istediğiniz her şeyi yorum alanından yazabilirsiniz.
 

Benzer konular