Yavru Kuş Eğitimi Nasıl Verilir?

'Muhabbet Kuşu' forumunda Dabatay tarafından 3 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    92
    Yavru Kuş Eğitimi Nasıl Verilir?
    Öncelikle yavru kuş seçiminde eğitime uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmeniz için kuşun türünü ve cinsiyetini bilmeniz yeterlidir.

Papağangiller (Sultan Papağanı, Muhabbet Kuşu, Cennet Papağanı, Kakadu Papağanı, Jako Papağanı, Ara Papağanı, Amazon Papağanı, Sevda Papağanı...) ailesinden bir yavru kuşunuz varsa işiniz daha kolaydır demektir. Muhabbet Kuşlarında bir diğer etken ise erkek cinsiyetli kuşların daha çabuk eğitim almasıdır. Ama bu durum dişi kuşların da eğitim almayacağı anlamına gelmez sadece daha uzun bir süre gerekebilir.

yavru-kus-egitimi.jpg

Yavru Kuş Eğitimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
    Yavru kuşunuzu eğitmek için ek olarak malzeme almanıza gerek yoktur. Kuşunuzu daha enerjik hale getirebilecek doğal mamalardan faydalanabilirsiniz, eğitim konusunda size yardımcı olabilir bu tarz mamalar.

Yavru Kuş Eğitime Nereden Ve Nasıl Başlamalıyım?
    Öncelikle yavru kuşunuzun kafesini aile fertlerinin sıklıkla bulunduğu bir odada muhafaza edin ve kuşunuzun kafesini ortalama bir insan boyunun çok altında kalmayacak bir yerde tutunuz bu kuşunuzun daha az strese girmesini sağlar. Televizyondan olabildiğince kuşunuzu uzak tutun çünkü yavru kuşların dikkatinin dağılmasına sebep olabilir.

Eğitime başlamadan önce yavru kuş odaya iyice uyum sağlamasına dikkat edin ve kafesin yanına giderek kuşunuzun adını tekrarlayın. Bunu düzenli olarak yapın.

Kuşunuzun odaya tam olarak uyum sağladığını düşünüyorsanız eğer (minimum 7 gün kafeste kalıp ortama uyum sağlamalıdır.) odadan kuşunuza zarar verebileceğini düşündüğünüz objeleri uzaklaştırdıktan sonra kuşunuzun kafesini açabilirsiniz. İlk etapta kuşunuz dışarıya çıkmayabilir çok doğal bir şeydir bu. Çünkü kuşunuz ilk defa dışarıya çıkacağından panik yapmış olabilir siz etken olmamaya dikkat edin bu süreçte. Günlük düzenli olarak kuşunuzun kafesini açarsanız eğer bir yerden sonra yavru kuşunuz kafesinden kendiliğinden çıkacaktır. Eğer korkutmadıysanız ve kuşunuzla sürekli ilgilendiyseniz sizin yanınıza gelecektir. Bu süreçte sabırlı olmalısınız.

Yukarıda yazdıklarımın yanı sıra yazı devamına ekleyeceğim videoyu izleyerek küçük bir kuşun neler yapabileceğini izleyebilirsiniz. :)

Alperen bunu beğendi.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş