Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

'Kedi' forumunda Dabatay tarafından 4 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Evde bakılabilen hayvanlar arasında en fazla tercih edilen hayvanlardan biri yavru kedi olarak başlarda gelmektedir. Fakat yavru kedi bakım konusunda dikkat edilmesi ve öğrenilmesi gereken konular vardır.

  Yavru Kedinin Alışma Süreci:
  Yavru kedi, artık yaşayacağı mekana ve evdeki kişilere veya evdeki diğer hayvanlara yabancıdır. Bu yüzden yavru kediye alışması için süre verin. Böylece yavru kedi, ortama ve çevresindeki kişi veya hayvanlara kendi yaklaşması korkmadan alışma sürecini tamamlamasına yardımcı olacaktır. Yavru kedinin alışması gereken konulardan biride kendi yaşamını sürdüreceği köşesine alışmasıdır. Bu sebeple yavru kedi için bir köşeye mama kabı, su, kum ve yatması için bir yer koyarak gerekirse bir battaniye de koymak alışmasına ve benimsemesine yardımcı olacaktır.

  Alışma sürecini tamamlayana kadar dışarı çıkmaması için kapıların kapalı olması tavsiye edilir. Çünkü yavru kedi bu ortama yabancı olduğu ve daha alışmadığı için dışarı kaçmak isteyebilir, çevreye de yabancı olduğu için uzaklaşarak kaybolmasına yol açabilir.

  yavru-kedi.jpg

  Yavru Kedilerin Beslenmesi:
  Öncelikle yavru kedi için bir kap su konulması gerekir. Bunun ardından yavru kedi beslenmesinde anne sütü çok önemlidir. Fakat yavru kedi annesinden ayrı ise veterinerden alabileceğiniz anne sütleri ile yavru kediyi besleyebilirsiniz. Anne sütü haricinde yavru kediye kesinlikle normal süt verilmemelidir. Çünkü normal sütler yavru kedilere ishal ve ölümcül olabilecek kadar ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yavru kediler çok küçük oldukları için vitamin almaları gerekir. Bu vitamini almalarını sağlayabilecek mamalar seçilmesi yavru kediler için tavsiye edilir.

  Yavru Kedilerin Tuvalet Eğitimi:
  Yavru kedilerin tuvalet eğitimini anneleri verir, fakat annesinden ayrı kalan yavru kedilerin eğitimi kolayca da verilebilir. Bunun için yapılması gereken öncelikle yavru kedinin tuvalet ihtiyacı için bir kum kabı hazırlanmasıdır. Ardından yavru kediye kum kabını göstererek parmağınız ile kuma yuvarlak çizerek karıştırmak gerekir. Bunu gören yavru kedi kendi genleri dolayısıyla anlayarak tuvalet ihtiyacını kum kabında görecektir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş