Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

'Kadın Sağlığı' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 14 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Bazı vajinal kokular ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir. Vajinal akıntının renginde, miktarında veya kıvamında bir değişiklik olduğunda ve tıbbi tedaviye ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmek için kokuların nedenlerini değerlendirmek gerekir. Vajinanız sağlıklı olduğunda, kokusu aktivite düzeyinize göre değişebilir. Örneğin, süper yoğun bir spinden sonra bölgedeki ter bezleri tarafından salınan nem nedeniyle daha güçlü bir koku fark edilebilir.

  [​IMG]

  Enfeksiyonlar Vajina Kokusu Yapar Mı?
  Eğer vajinanız kötü bir balık kokusu veriyorsa, bir enfeksiyon durum söz konusu olabilir. Koku, cinsel ilişkiden hemen sonra artarsa veya akıntının artmasıyla birlikte görülürse, bakteriyel vajinozis olabilir; bu, vajinin hassas PH dengesini bozan ve aşırı antibiyotiklerle temizlenen bakterilerin aşırı çoğalmasıyla kendini gösteren bir durumdur. Ya da çiş yaparken yeşil akıntı, vajina ve bölgesinde kaşıntı ve ağrı hissedilirse cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir. Her iki durumda da, doktor tedavi görmek gerekecektir. Bu süreçte asla egzersiz yapılmamalıdır. Çünkü bu uygulama hormonal bozulmalara, kronik hastalıklara, üreme ve gelişimi sürecini hızlandırabilir.

  Prezervatifler de bu kokuya katkıda bulunabilir. Bu kokularda endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Eğer bu koku rahatsız edici ise kullanılan korunma malzemesinde değişikliğe gidilmelidir.

  Vajinada normalde az miktarda maya mevcut olsa da, spermisit, antibiyotik kullanımı ve hatta hamilelik nedeniyle aşırı büyüme olduğunda mantar enfeksiyonları ortaya çıkar. Eğer vajinada periyodunuzu aldığınızda birazcık veya belli belirsiz metal kokusu alınıyorsa panik edilecek bir şey yoktur, bu normal tipik bir kokudur.

  Sebze ve Meyveler Koruya Neden Olur Mu?
  Diyet uygulamaları da vajinanın kokusunu etkileyebilir. Portakal, ananas ve greyfurt gibi turunçgillerin vajinal sıvıların kokusunu değiştirdiği bilinmektedir. Öte yandan, soğan, sarımsak, brokoli ve kuşkonmaz gibi bazı sebzeler de hoş olmayan bir kokulara neden olabilir.

  Yukarıda yazdıklarıma ek olarak yazı devamına ekleyeceğim videoyu izleyebilirsiniz. Op. Dr. Banu Çiftçi bizler için genital bölgede meydana gelen kokuyu kısaca özetlemeye çalışmış.

   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş