Ütüyü Kim Buldu?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Ütü günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş ve her evde bulunan küçük ev aletleri kategorisine girmiştir. Kırışan ve düzeltilmesi gereken kıyafetlerin, kusursuz bir görünüm alması için ütüye büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektronik bir âlet olan ütünün de çeşitli versiyonları çıkmıştır. Buhar kazanlı, dijital, yapışmaz çelik tabanlı ütüler en çok ilgi gören aletler arasındadır.

utuyu-kim-buldu.jpg


İlk Ütünün Kullanımı Ve İcadı:
Ütünün ilk icadı 1700’lü yılların başlarına tarihlenmektedir. Arkeolojik kazılarda elde edilen veriler, evlerde bulunan düz plaka taşların ısıtılıp kıyafetlerin düzlenmesini sağladığı yolundadır. İlmin ilerlemesiyle beraber sonraki yıllarda taşın yerini demir plakalar almıştır. Bu demirler ateşte ısıtılıp kıyafetin kırışık yerlerine bastırılıyordu. Bu işlem çok uzun sürdüğünden ve sürekli ısıtılması yorucu olduğundan zamanla kullanılmamaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda ise içi boş demirlerin içine kömür konmuş ve demirin sürekli sıcak kalması sağlanmıştır. Ütünün ilk prototipi de bu ütülerdir.

Elektronik Ütüler:
1882 yılında Amerikalı Henry Seely ilk defa ütünün tabanını ısıtmak için elektriği kullanmış ve günümüz ütülerinin icadına ön ayak olmuştur. Ütünün patentini alan Henry daha sonra bunu kablosuz hale getirmiş ve ütünün daha güvenli olmasını sağlamıştır. Ancak bulunduğu dönemde her evde elektrik olmaması, ütünün pahalı ve çabuk bozulan bir âlet olması sebebiyle satışlarında pek de başarılı olamamıştır.1905’de ise günümüzdeki hafif elektrikli ütü piyasaya sürülmüştür.
 

Benzer konular