Türkiye'nin İlk Bankası Hangisidir?

'Soru(lar) / Cevap(lar)' forumunda Dabatay tarafından 12 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  92
  Türkiye’de bankacılık sisteminin oluşturulmaya başlanması çalışmaları Cumhuriyet’in ilan edildiği ilk yıllara kadar uzanmaktadır. O dönemde özel sermayeli olarak çalışmaların yapılmayacak olmasının farkında olan devlet yatırımlara teşvikler sağlayarak bankacılık sektörünün oluşmasına öncülük etmiştir.

  Türkiye’nin İlk Bankacılık Faaliyetleri:
  Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin ekonomik olarak bir yere gelmesine vesile olacak sistemin bankacılık olduğunun bilincindeydi. Bu bilinçle çalışmalara başlayarak özel sermayenin bu alanda yatırım yapması konusunda devletin imkanlarını kullanmayı tercih etmiştir.

  Bankacılık sektörünü çalışmalarının başlamasının altında yatan nedenler Mustafa Kemal Atatürk tarafından;

  - Savaşlar nedeniyle kötü duruma düşen köylünün para kazanması gerektiği,

  - Milli tasarrufun arttırılması konusunda bankacılık sisteminin en doğru sistem olduğu bilinci,

  - Türkiye’nin yeni sistemle ekonomik olarak varlığını oluşturması açısında doğru finansman kaynaklarının oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Bu ilkeler doğrultusunda da çalışmalara başlanmıştır.

  - Devlet gelişmesini düşündüğü sanayi, ticaret, tarım ve inşaat alanlarında banka kurma çalışmalarına öncelik verilmiştir. Bu dönemde birikmiş sermaye konusunda sıkıntı yaşanılması nedeniyle girişimlerin başarısız olduğu görülmektedir.

  Türkiye’nin İlk Bankası:
  1923 ve 1932 yılları arasında ulusal pek çok bankanın olduğu görülmektedir. İzmir iktisat kongresi sırasında yabancı sermayeli banakların sayılarının giderek artması vurgulanmış ve kongrede ulusal bankacılığın hız kazanması gerektiğine karar verilmiştir.

  turkiye-is-bankasi.jpg

  İlk Ulusal Banka; Türkiye İş Bankası:
  Alınan karar doğrultusunda Türkiye’nin Cumhuriyet dönemine ait ilk ulusal bankası olarak 26 Ağustos 1924 yılında hizmetlerini sunmaya başlayan Türkiye İş Bankası’dır. Şimdilerde Türkiye’nin toplamında 1347 şubeyle faaliyetlerine devam ediyor. Üstelik ilerleyen teknolojiden faydalanarak ATM’ler ve çağrı merkezleriyle kesintisiz hizmet vermektedir.

  Türkiye tarihinde 1923 yılına gelindiğinde bankacılık alanında hizmet veren banka sayısı 35’i bulmuştur. Türkiye’de 22 ulusal 13 yabancı sermayeli banka o yıllarda bankacılık alanında hizmet vermiştir.
   
  Qarizma, Nazlıcan ve Çilem Fidan bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş