Tüp Bebekte Başarı Oranı

'Tüp Bebek' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 14 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Her Yaşta Tüp Bebek Başarısı Mümkün Mü?
  Tüp bebek terimi ülkemizde sıklıkla kullanılsa da, yanlış bir tanımlamadır. Temel olarak, bir kadının bedeninin dışında algılanan bir çocuk anlamına gelir. Çocuğun “in-vitro” (vücut dışı) döllenmesi yoluyla hamile kalması süreci “test tüpü bebek” olarak bilinmektedir. Yumurtalar annenin yumurtalıklarından çıkarılır ve spermin babasıyla inkübe edilir. Bu, fallop tüplerinin hasar görmesi veya erkeğin sperm sayısının düşük olması durumunda infertiliteyi tedavi etmek için yapılır. Yumurta ve sperm döllendikten sonra, 2-4 kez daha bölünür (bu prosedür bir test tüpünde gerçekleşir) ve daha sonra fetusun normal olarak gelişebileceği uterusa geri döner.

  tup-bebek.jpg

  Tüp bebekte başarı oranı yaş ile de ilgili bir durumdur.

  Bugün, 25 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık 40 yaşına kadar azalmaktadır. Üretilen yumurtalar sağlıklı ise, embriyo uygun şekilde geliştirilmektedir. Bu aynı zamanda kadının genel sağlığına da bağlı olup, 9 hafta boyunca fetusu tutabilir. Az gelişmiş yumurtalıkları olan, uterus hasarı olan veya yumurta kalitesinin kötü olduğu kadınlar iyi bir aday değildir. Kalitesiz sperm veya daha az sperm sayısı olan erkekler de başarılı bir tüp bebek operasyonu için iyi bir aday olarak kabul edilmezler.

  Tüp Bebekte Başarısını Etkileyen Faktörler;
  Başlangıçta, ilaçlara ve hormon enjeksiyonuna daha iyi yanıt vermek için yumurtalıklar kısa bir süre inaktif hale getirilir. Yumurtalıklar yakından izlenir, böylece yumurtalar toplama periyodundan önce toplanmaz. Bu uygulamanın başarıdaki katkısı büyüktür.

  Başarıyı oranını artıran diğer faktörler, anne ve baba adaylarının hormonal durumlarının kalitesi ve değerlerinin uygunluğudur. Kadına adet döngüsünü takip etmesi istenir ve kan örneği, östrojen seviyelerini (kadın hormonu seviyeleri) kontrol etmek için alınır. Düşen hormon seviyelerine ve uterus astarının incelmesine tanık olduktan sonra, yumurtalık stimülasyonu tedavi sırasında stimüle edici hormon enjeksiyonları vererek başlar. Yumurtanın ayrılıp döllenme işleminden, embriyo transferi gerçekleşir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş