Tüp Bebek Tedavisi

'Tüp Bebek' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 27 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanan bir kısırlık tedavisidir. Anne çocuk sağlığı konusunda başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemde, anne adayının yumurtalığından olgunlaşmış bir yumurta alınır. Laboratuvar ortamında, baba adayından alınan sperm hücresiyle yumurta döllenir. Bu işlemin sonucunda elde edilen embriyo rahime aktarılır. Embriyo rahime başarılı bir şekilde tutunabilirse, hamilelik başlar.

  tup-bebek-tedavisi.jpg

  Bu Yöntem Kimlere Uygulanmalıdır?
  Tüp bebek tedavisi, kısırlığı tedavi için kullanılmak isteniyorsa, bu tedaviyi yaptırmadan önce başka yöntemlerin denenmesi tavsiye edilir. Yumurta üretimini arttırıcı döllenme ilaçları veya intrauterine insemination adı verilen, yumurtlama zamanında spermin doğrudan rahime bırakıldığı bir yöntem uygulanabilir.

  Yaşı 40'ın üzerinde olan kadınların kısırlık problemi için tüp bebek tedavisi birincil tedavi seçeneği olarak önerilir. Fallop tüplerinde hasar, yumurtlama bozuklukları, 40 yaşından önce yumurtalıklarda fonsiyon kaybı olması, endometriyosis, rahimde tümörler, sperm üretiminde bozukluklar ve genetik bir hastalık durumları görüldüğünde tüp bebek tedavisi uygulanır. Ayrıca, kişi kanser tedavisi görecekse, bu tedavi kişinin üreme hücrelerine zarar verebilir. Bu nedenle, tedaviden önce kişinin üreme hücreleri alınarak tüp bebek yöntemi için kullanılabilir. Kişinin fonsiyonel bir rahimi yoksa ya da doğum yapması sağlığı için uygun değilse, başka bir kişinin rahmi taşıyıcı olarak kullanılır. Bu yöntemde, bebek sahibi olmak isteyen kişinin yumurtası kullanılır, ama embriyoyu başka bir kişi taşır.

  Tedavinin Taşıdığı Riskler:
  Rahime hamilelik olasılığını arttırmak için birden fazla embriyo transfer edildiyse, çok sayıda bebek doğması olasılığı mevcuttur. Bu durumda, doğacak bebeklerin ağırlığının, tek bebek doğumlarına kıyasla düşük olması riski vardır. Bu tedavi yönteminde, erken doğum olabilir ya da bebek düşük bir kiloda doğabilir. Tedaviyi yaptıran kişinin yaşına bağlı olarak düşük ihtimali vardır.

  Kişiden iğneyle yumurta alınırken kanama ve enfeksiyon ihtimali vardır. Döllenmiş yumurta, rahim dışında bir yere, genellikle fallop tüplerine yerleşebilir. Bu duruma dış gebelik denir ve embriyonun rahim dışında yaşama şansı yoktur. Tüp bebek tedavisinde bu risk %2-5 arasındadır.

  Hem normal yolla doğumda hem tüp bebek tedavisinde, bebek sahibi olmak isteyen kişinin yaşına bağlı olarak, bebeğin doğumsal bir kusura sahip olması riski aynıdır. Tüp bebek tedavisinin uygulanması bu riski arttırmaz.

  Yumurtalık gelişimini uyaran ilaçlarla yumurtalık kanseri arasında bir ilişki olabileceği düşünülmektedir. Ama bu durum henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Tüp bebek tedavisi yaptırmak çifler için, ekonomik, fiziksel ve ruhsal açıdan tüketici olabilir. Bu süreçte uzmanların, ailenin ve arkadaşların desteği önemlidir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş