Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

'Tüp Bebek' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 18 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Hangi Durumlarda Tüp Bebek Uygulaması Yapılır?
  Tüplerin her ikisinin tıkalı olması durumunda, açıklanamayan kısırlık mevcut olduğunda, ileri derece polikistik over sendromu yaşandığında, yumurtlama bozuklukları durumunda, endometriyozis hastalığı durumunda, çikolata kistleri durumunda, sperm kalite bozukluklarında, servikal etken tespit edildiğinde, immunolojik etkenler söz konusu ise tüp bebek uygulanır.

  [​IMG]

  Anne ve Baba Adaylarının Durumu Nedir?
  Bilimsel bir süreçle kadın bedeni dışında algılanan bir çocuğa atıfta bulunan bir terimdir. Tüm bu süreç bir laboratuvarda yapılır. Bu süreçte yumurtalar annenin yumurtalıklarından alınır ve babadan gelen spermlerle döllenir. Döllenmiş yumurta 2–6 gün boyunca kültürlenir ve bir test tüpü içinde 2-4 kez bölünmesine izin verilir. Bu yumurtalar normal olarak geliştirileceği annenin rahmine başarılı bir hamilelik oluşturma amacıyla geri gönderilir. Bu uygulamanın kimlere uygulanıp uygulanamayacağı konusuna ise anne ve baba adayının laboratuvar sonuçlarına göre karar verilmektedir.

  Tüp bebek tedavisinde baba adayları anne adaylarından yumurta toplanacağı gün sperm örneği verir. Bu durumda erkeğin kadına tedavi süresince destek vermesi çok önemlidir. Tüp bebek tedavisinde tercih edilen farklı yöntemler başarı şansını etkiler. Bazı hastalar için kısa işlemler uygun görülürken, bazı hastalara uzun işlemler ya da ilaçsız tüp bebek uygulaması gerekebilir.

  Ayrıca hiç sperm hücresi bulunamayan erkek adaylara, testislerinden elde edilen örneklerde hiç sperm hücresi olmayan erkeklerde, menopoz dönemindeki kadınlara, yumurtalıklardan artık yumurta hücresi elde edilemeyen kadınlara, yumurtalıkları ve rahmi cerrahi operasyonlarla alınmış olan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır. Bu yöntem sperm sayısı 10 milyonun altında olan baba adaylarına da uygulanmaktadır. Bununla beraber çok ileri derecede sperm şekil bozukluğu olan hastalara, tüpleri tıkalı anne adaylarına ve diğer kısırlık sebeplerine göre uygulanabilmektedir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş