Televizyonu Kim Buldu?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Televizyonun Tarihi:
Televizyon, 20. Yüzyılın en büyük elektronik icatlarından bir tanesidir. Televizyon ilk olarak 1924 yılında John Logie Baird tarafından üretilmiştir. Ancak günümüzdeki televizyondan oldukça farklı olarak mekanik bir sistem yardımıyla çalışmaktadır. Bu sistemi günümüzdeki haline getiren Philo Taylor Farnsworth olmuştur. Bu yüzden televizyon mucidi olarak Baird ve Farnsworth kabul edilir.

televizyonu-kim-buldu.jpg


Televizyon Nasıl Yapıldı?
Televizyon mucitlerinden birisi olan Baird meraklı bir çocuktu ve bahçelerinde bulunan jeneratör sayesinde tüm evi aydınlatabiliyordu. Baird, televizyon oluşturma fikri üzerinde çalışıyordu. Laboratuvar kurdu ve burada elektronik çalışmalarını büyüttü. “Televisor” adını verdiği bir kutuda görüntü elde etmeyi başardı. Televizyonun patentini ise 1925 yılında aldı. Daha sonra 1929 yılında ise BBC ile anlaşarak İngiltere ve Amerika’da yayına başladı. Baird, 1946 yılında hayatını kaybetti ve televizyonun mucidi olarak tanınmaktadır. Fakat televizyonu mekanik sistem üzerinden çıkarıp monitör haline getiren ve günümüzdeki şekilde kullanılmasını sağlayan ve tüplü televizyonları icat eden Farnsworth olmuştur.

İlk Televizyon Yayını Ne Zaman Yapılmıştır?
Televizyon, 1937’den itibaren mekanik sistem yerine günümüzdeki elektronik haline gelmiştir. Ancak yayınlar siyah beyazdır. Televizyonun renkli olması üzerinde yapılan çalışmalar sonucu 1950’li yıllarda ilk kez renkli televizyon yapılmıştır. Daha sonrasında 1960’lı yıllarda ise televizyon dünyanın her yerinde yayılan bir iletişim aracı olmuştur. Televizyonun icadı için çalışmalar yapan Baird ve Farnsworth televizyonun mucidi olarak gösterilmektedir.
 

Benzer konular