Tedavi Amaçlı Doğum Kontrol Hapları Ne İçin Kullanılır?

'Doğum Kontrolü' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 11 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Doğum kontrol haplarının hamileliği önleme dışında başka yararları da vardır. Bu hapların kullanımı sadece hamileliği önlemek için değil, adet düzensizliği, ağrılı adet dönemleri hapların tedavi amaçlı olarak çok sık kullanıldığı durumlardan biridir. Bu sebeple adet düzensizliğinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırarak, adet döneminin zamanını bilmek de kadınları oldukça rahatlatmaktadır.

  [​IMG]

  Ne Tür Tedavilerde Kullanılır?
  Doğum kontrol hapları tedavi amaçlı kullanıldığı zaman adet dönemi sancılarında ve öncesinde oluşan stres ve ağrıları oldukça azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca yumurtalık kistlerinin tedavisinde, tüylenme tedavisinde, adet sancısını ve adet öncesi gerginliği azaltmak için, adet düzenleyici olarak kullanılabilir. Adetlerin uzun sürmesi ve pıhtılı gelmesi durumunda, buna bağlı olarak gelişen kansızlığın tedavisinde, bazı hormonal düzensizlikleri dengelemek amacıyla doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Endometriosis hastalığında, polikistik over sendromunda, çikolata kist tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir.

  Dış Gebelik ve İltihap Oluşumlarında Kullanılır Mı?
  Kısırlığın sebeplerinden biri sayılan yumurtalık, rahim ve tüpleri içine alan iltihabi olaylara karşı doğum kontrol haplarının etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca dış gebelik oluşma riskinin azaldığı ve yumurtalık ile rahim kanserinin daha az görüldüğü, yapılan çeşitli araştırmalarda mevcuttur. Doğum kontrol hapı kullanımı ile rahim içi dokunun rahim dışında bulunması durumunda uzun süreli hap kullanım tedavisi ile gerileme sağlanabilmektedir. Diğer bir faydası ödet döneminin daha ileri bir tarihe kaydırılması doğum kontrol hapları ile mümkündür. Doktor kontrolü ile doktora danışarak bu durum sağlanabilir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş