Suda Doğum Nedir?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Suda doğum, 37 derecelik ılık su dolu bir fanusta dik pozisyonda gerçekleşen doğum yöntemidir. Son zamanlar yaygınlaşan yöntem bazı Kadın Doğum doktorları tarafından önerilmektedir. Doğum esnasında iç ve dış basınçlar eşitlenmekte ve annenin ağrılarını azaltmaktadır. Aynı zamanda basınç farkının sıfır olmasından beyin hücrelerin zarar görme riski azalmaktır. Ayrıca ılık suyun kas gevşetme özelliği eskilerden beri gelmekte olup bu sayede doğum sırasındaki kasılma ağrılarını azalttığı söylenmektedir. Tesadüfü olarak 1803 yılında Fransa'da olduğu bilinmektedir. Doğum sırasında anne fanus içerisinde doğum yaparken birçok işi kendisi yapmaktadır. Doğum esnasında anne ve bebek özel monitör ile gözlenmektedir. Doğumdan sonra bebek ve anne havuzdan çıkarılıp uzman doktorlar tarafından inceleme yapılmaktadır. Anne için özellikle yırtık, enfeksiyon durumu kontrol edilir. Aynı şekilde bebek için aynı kontroller yapılmaktadır.

suda-dogum.jpg


Suda Doğumun Faydaları:
  • Rahme giden kanı arttırır ve kasılmaları düzenler.
  • Doğum ağrılarını hafifletir.
  • Doğum yolundaki kasları gevşetir ve gevşeyen kaslar sayesinde doğumdan karşılaşılan yırtılma riskini azaltır.
  • Bebek, anne karnındaki aynı ortamda dünyaya gelir, ani basınç değişimi olmadığı için daha az ağlar.
Suda Doğumda Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Doğum mutlaka uzman kişiler ile birlikte yapılmalıdır. Fanusun veya havuzun, kullanılacak suyun temiz olması önemlidir. Aksi taktirde annenin veya bebeğin enfeksiyon kapma riski yüksektir. Bu yöntem bebeğin aşırı kilolu olmasında, ters gelme durumunda, çoğul gebelikte, annenin doğum yollunda oluşan enfeksiyon içeren hastalık durumlarında uygulanmaz.

Alternatif doğum yöntemlerinden olan suda doğum diğer yöntemlerle aynı doğum riskine sahiptir. Bu doğum için annenin isteği ile birlikte bir doktorun onayı gerekmektedir. Yukarıda bahse geçen risklerin olmadığını doktor muayene ile karar vermesi gerekir. Dünyada yaygınlaşan yöntem, son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmakta olup anne adayların dikkatli karar vermesi gerekir.