Son Osmanlı Padişahı Kimdir?

'Tarih' forumunda Dabatay tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  VI. Mehmet diğer adı ile Sultan Vahdettin 14 Ocak 1861'de doğmuştur. Otuz altıncı ve son Osmanlı padişahıdır aynı zamanda yüz on beşinci İslâm halifesidir. Sultan Abdülmecit' in son oğludur. 4 Temmuz 1918' de-ağabeyi Sultan Reşat'ın ölümünden sonra tahta geçmiştir.

  Sultan-Vahdettin.jpg

  Tahta çıktıktan kısa bir süre sonra, 'padişahlık için yetiştirildiğini bu görev için uygun genel kültür ve eğitime sahip olduğunu ancak böyle bir göreve sağlık olarak uygun olmamasına rağmen kaderin onu bu mevkiye getirdiğinden bahsettiği' Mahmut Kemal İnal'ın 'Son Sadrazamlar' isimli kitabında rivayet edilmiştir.

  Vahdettin'in Padişahlığı:
  Mehmet Vahdettin tahta çıktığı ilk yıllarda devlet yönetiminde daha aktif bir rol almaya çalışsa da, I. Dünya Savaşı ve 1913 ten o döneme dek devlet yönetiminde oldukça etkili olan İttihat ve Terakki rejimi onun devlet yönetimindeki etkisini azaltmıştır. Tahta geçtiği sıralarda Mustafa Kemal'i Suriye Cephesi komutanlığına atamıştır.

  Savaşın kaybedileceğinin anlaşılması ile 8 Ekim 1918 de Talat Paşa başkanlığındaki İttihat ve Terakki kabinesinin istifası üzerine bu kabinenin yerine Mondros Mütarekesini de imzalayan Ahmet İzzet Paşa ve kabinesi getirilmiştir. Ahmet İzzet Paşanın 25 günlük kabinesi ise 13 Kasım 1918 de sona ermiş padişah Ahmet Tevfik Paşa'yı sadrazamlığa getirmiştir.

  Türkiye’den Ayrılışı:
  Kurtuluş Savaşı İzmir'in Kurtuluşu(9 Eylül 1922) ve Mudanya Mütarekesi(13 Ekim 1922) ile sona ermiştir. Ancak bu sırada İstanbul hala İngiliz işgali altında idi 6 Ekim de TBMM ordusunu temsilen Refet Bele komutasında bir birlik İstanbul'a girdi. Ardından 1 Kasım 1922 de saltanat kaldırıldı bu olaydan sonra Vahdettin 17 Kasım 1922' de Malta Adası'na sürgün edildi.

  Vefatı:
  Vahdettin Mekke'ye ve San Remo'ya geçti.16 Mayıs 1926'da San Remo'da vefat etti.
   
   
 2. Aren The Band

  Aren The Band Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Tarihimiz keşke daha fazla bilgi sahibi olabilseydik. Arşivleri paylaşsalar bizlerle, paylaşım için teşekkürler.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş