Sistitten Nasıl Korunulur?

'Kadın Sağlığı' forumunda Gizem tarafından 6 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Gizem

  Gizem Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeniler:
  46
  Ödül Puanları:
  18
  Sistit günümüz de birçok kadının korkulu rüyası haline gelmiş dikkat edilmediği durumlar da kendini tekrar eden ve böbreklere kadar uzanan zararlara neden olan bir kadın hastalığıdır. Mesanenin bakterilerle savaşamaması sonucu enfeksiyon kapması ile oluşan kendini beyaz peynirimsi akıntı yanma kaşıntı ağrı kimi zaman terleme ile gösteren ve kimi durumlar da kronik hale gelebilen bu hastalıktan korunma yollarının neler olduğunu her kadın bilmelidir.

  sistitten-korunma.jpg

  Sistitten Nasıl Korunulur?

  Sistitten korunmak için tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru yapılması ve tuvaletler de kalan su birikintisinin vajinaya sıçramasını engellemek en önemli korunma yollarının ilk ikisini oluşturmaktadır. Vajina temizliğine ve bakımına özen gösterilmeli vajinal duş almaktan kaçınılmalı vajinal spreyler kokulu ürünler kullanılmamalı yumuşak pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Cinsel birleşme de prezervatife alerjisi olan kadınların prezervatif kullanmaması gerekir. Yine prezervatifin yanında kadın pedine alerjisi olan sperme alerjisi olan kadınların bunlara dikkat etmesi ve gerekirse kadın pedi yerine regl zamanlarında yumuşak bezler kullanması sistitten korunma yollarından biridir. Çok fazla yanma ve kaşıntının olduğu dönemlerde temiz ve sıcak bir havlu vajinaya koyulup beklenilebilir ağrıyı ve yanmayı azaltacaktır. Ayakları üşütmemek ve soğuk almamak da sistitten korunma da yardımcı yollardan biridir. Cinsel birleşme de partnerin enfeksiyonlu olması durumun da enfeksiyon karşı cinse bulaşacağından bu dönemler de cinsel birleşmeden kaçınılmalıdır. Aynı şekilde iç çamaşırları yüksek sıcaklıkta yıkanmalı, yüksek ısı ve buhar ile ütülenip bakterilerden arındırılmalıdır. Umumi tuvaletler mümkün olduğunca kullanılmamalı ve kullanılan tuvaletlerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.

  Geçmeyen Sistit:
  Sürekli kendini yenileyen kronikleşmiş sistit de hasta muhakkak şeker ölçümü yaptırmalı ve altta yatan nedenlerle ilgili detaylı bir taramadan geçmelidir. Çünkü geçmeyen sistit başka hastalıkların habercisi olmaktadır. Hatta uzmanların yaptığı açıklamalara göre kemik iliğinde fonksiyon kayıpları bile yaşanabilmektedir. Sürekli idrara çıkma hissi bir süre sonra yerini ağrılı idrara çıkmaya bırakabilmektedir. Bu yüzden sistit belirtisi anlaşıldığı an doktora başvurulması doğru olur.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş