Sigaranın Cilde Verdiği Zararlar

'Zararları / Faydaları' forumunda Dabatay tarafından 4 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek için nikotinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak çoğu zaman yeterli gelmediği için zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması gerekmektedir. Bu insanlara zararı dokunan alışkanlıkların başında sigara gelmektedir. Sigaranın iç organlara verdiği hasar ciddi hastalıkların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Tüm bu rahatsızlıkların dışında cilde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

  sigaranin-zararlari.jpg

  Nikotinin Bağımlılık Yapan Özelliği Cilde Olumsuz Etki Yapıyor;
  Sigaradaki alışkanlık yapan nikotin maddesi cildin nefes almasını engellediği için tende kararmalara neden olmaktadır. Ardından leke oluşumu da beraberinde gelmektedir. Hava almayan bir ten sıvı atımı konusunda sıkıntı çekeceği için ciltte kuruluk meydana gelmektedir. Böylece kısa sürede kırışıklıklar meydana gelmektedir. Uzun yıllar bu kötü alışkanlığı olan kişilerin ciltleri her zaman solgun ve hastalıklı görünmektedir. Deri yaşlanmalarında ve kırışıklıklarında da etkisi oldukça fazladır. Özellikle dudak çevresinde içilen bölge olduğu için daha fazla kırışıklık meydana gelmektedir. Cilde verdiği zarar güneş ışınlarından bile daha fazla olarak görülmektedir.

  Bu kötü alışkanlık genç olan cildin yaşından çok daha fazla büyük görünmesini sağlamaktadır. Sigaranın içeriğindeki nikotin derinin beslenmesini ve toksinlerden arınmasını engellediği için derinin çok hızlı bir şekilde yaşlanmasına yol açmaktadır. Kılcal damarların belirginleşmesini sağlayarak yaralanmalarda iyileşme süresini de uzatmaktadır. Sigarayı tüketen kişilerde A vitamini eksikliği olduğu için cilt hücrelerinin ölmesini de sağlamaktadır. Sigaranın damarları daraltıp hücrelere yeterince oksijen gitmesini engellediği için ciltte leke oluşumu ve pul pul dökülmelere büyük oranda neden olmaktadır.

  Cerrahi Müdahale Yaralarının İyileşme Sürecinde Sigaranın Etkisi;
  Ameliyat olan kişilerde müdahale yapılan bölgedeki yaraların iyileşmesini büyük oranda uzatmaktadır. İyileşme sürecini büyük oranda geciktirmesi büyük sorunlara da yol açmaktadır. Yaralarda iltihap ve mikrop kapma olasılığı büyük oranda artmaktadır.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
 2. Alperen

  Alperen Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ödül Puanları:
  8
  Konu için teşekkürler. Gerçekten tiksindirici ve berbat bir şey. SİGARA İÇMEYİN, İÇENLERDEN UZAK DURUN!
   
   
 3. JantiBirAbiniz

  JantiBirAbiniz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Okudu ve bir sigara daha yaktı :D
   
   
 4. UğurYılmaz

  UğurYılmaz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Okurken sigara içenlere bir şey demiyorum artık ya :D
   
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigaranın Cilde Verdiği
 1. Hilal Bayraktar
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  343

Bu Sayfayı Paylaş