Sigaradan Kurtulmak

'Bağımlılıklar' forumunda Dabatay tarafından 14 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  92
  Sigara, bulunuşu eski dönemlere dayalı içerisinde zararlı kimyasallar barındıran bir maddedir. Ortaya çıktığı dönem her ne kadar keyif için kullanıldığı söylense de bir süre sonra yerini bağımlılığa bırakmıştır. Ülkemizde son yıllarda sigara içen kişilerin sayısında artış gözlemlenmiştir. Günlük hayatımızda sigara kullanımına küçük yaşta başlayanları da görmek mümkün. Fakat sigara bir süre sonra ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir. Yazı devamında sigaradan kurtulmak için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz...

  sigaradan-kurtulmak.jpg

  Türkiye'de Sigara Kullanımı:
  Ülkemiz sigara kullanımı açısından dünya sıralamasında başta gelen ülkelerdendir. Uzmanlara göre Türkiye'de on insandan beşi sigara kullanmaktadır. Bu veriler de oldukça yüksektir. Çünkü her yıl birçok insanın hayatının kaybetmesinin temelinde bu zehirli madde bulunmaktadır. Sigaranın neden bu kadar çok kullanıldığı yönünde henüz derin bir araştırma yapılmamıştır. Fakat halk arasında yapılan anketlerde sigaranın bir kaçış yolu olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Refah düzeyinden yakınan, maddi ve manevi olarak sıkıntı çeken insanlar sigara kullanımıyla dertlerinden kurtulduklarını söylemektedirler. Halbuki bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü sigara sadece vücuda zarar vermekle kalmaz aynı zamanda cebe de zarar verir.

  Sigaradan Kurtulmak:
  Sigaradan kurtulmanın birçok yolu vardır. Fakat kurtulmanın en önemli yolu kişinin kendisiyle bir iç hesaplaşmaya girişerek bırakma kararı almasıdır. Bu hesaplaşma sağlandıktan sonra ciddi bir tedaviye başlanır. İç hesaplaşma yapılmasının nedeni kararlılığı sağlamaktır. Çünkü sigaradan kurtulmak çelik bir iradeden geçer.

  Öncelikle bir doktora başvurarak tavsiyelerine uyulmalıdır. Verdiği ilaçları ya da uygulamamızı istediği yöntemleri yapmalıyız. Sonrasında doğal yollardan devam edilebilir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin bağımlılık sebebidir. İnsan vücudu nikotine ihtiyaç duyar. Yani sigara bırakıldıktan sonra da sigara içme isteği devam edecektir. Bunun önüne geçebilmek için bolca patlıcan tüketilmelidir. Çünkü patlıcan da bir nikotin kaynağıdır. Ciğerleri temizlemek amacıyla sık sık yoğurt tüketilmeli ve bolca su içilmelidir. Mümkün olduğu kadar sigara içilen ortamlardan uzak durularak içme isteğine yeniden kapılmamalıdır.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi sigaradan kurtulmak hayatımıza yeniden dönmek gibidir. Her yıl sigaradan birçok kişi yaşamını yitirmektedir. Bunun için hemen sigarayı bırakmalıyız.

  Sigara ve Sağlığa Zararları
  Konu ile bağlantılı olacağını düşündüğüm bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sigaranın insan hayatına verdiği zararları öğrenmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

   
  Handan Aldinç bunu beğendi.
   
 2. Sezginbari

  Sezginbari Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Bende bırakmak istiyorum. İnşaallah bırakırım
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş