Savaş Meydanında Şehit Düşen İlk Türk Kimdir?

'Tarih' forumunda Dabatay tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    93
    1. Murat Hayatı Ve Vefatı
    1. Murat, Orhan Gazinin oğlu olup Bursa'da dünyaya gelmiştir. Sultan unvanı kullanan Osmanlı Devletinin ilk padişahıdır. Tüm yaşamını savaşarak ve sınır beylerini koruyarak geçmiştir. İlk görevi Bursa sancak beyliğidir. 1. Kosova Savaşı sonrasında savaş meydanında dolaşırken bir Sırp asker tarafından şehit edilmiştir. Sancakta yetişen ilk ve savaş meydanında şehit olan tek padişahtır.

Dönemin Savaşları, Siyasi Olayları Ve Fetihler:
    Sazlıdere Savaşı bu dönemde yapılmış olup, 1. Murat Bizans’a karşı zafer kazandı. Bu dönemde Sırpsındığı Savaşı da yapılmıştır. Savaş yine Bizans’la yapılmış olup Bizans savaş sırasında Haçlılardan yardım istemiştir. Savaş sonunda Osmanlı Devleti ilk kez başarı elde etmiştir. Bu sayede de Edirne başkent oldu.

1. Murat döneminde Çirmen Savaşı yapılmıştır. Bu savaşta Sırp ve Bulgar kuvvetleri yenilgiye uğratılmış, Sırp Krallığı Osmanlıya bağlanmıştır. Sırp Krallığı ile Bizans bu savaşla artık Osmanlı Üstünlüğünü kabul etti. Bu dönem Osmanlı birlikleri Ploşnik Bozgununa uğramış ve Balkanlarda ki ilk mağlubiyet alındı.

Karamanoğulları, Aydınoğulları ve Saruhanoğulları Osmanlı Devletine 1. Kosova savaşında yardım etti ve sayesinde Osmanlı Devleti büyük zafer kazandı. Bu savaşta ilk kez sesinden yararlanmak için top kullanılmış olup Kuzey Sırbistan'ın yolu Osmanlıya açıldı.

Bu dönemde medreseler yaygınlaştı. Germiyanoğullarından ve Hamitoğullarından bazı topraklar alındı. Yeniçeri ocağı, topçu ocağı, tımar sistemi, maliye teşkilatı, veziri azanlık makamı, kaz askerlik, defterdarlık ve Rumeli Beylerbeyliği kuruldu.

1. Murat'a Balkan Fatihi ve Sultan unvanları verilmiştir. 1. Murat devlet benim ve oğlumun diyerek kardeşleri Halil ve İbrahim'i öldürüp kardeş katlini başlatmıştır. Karamanoğulları ile ilk savaşlar bu dönemde başlamış olup Trakya, Makedonya, Bulgaristan ve Sırbistan fethedildi. Böylece genel kültür medeniyet alanları oldukça gelişmiştir.

Yükleniyor...