Şampiyon Olan İlk Futbol Takımı Hangisidir?

'Futbol' forumunda Dabatay tarafından 12 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  92
  Futbolun Tarihi:
  Futbolun icadı çok eskilere dayanmaktadır. İlk olarak milattan önce 300-200 yıllarında Çin’de cujuya denilen askeri eğitim amacıyla oynanan bir oyunun varlığı tespit edilmiştir. Daha sonra Japonya ve Antik Yunanistan’da da futbol benzeri oyunlar oynandığı kanıtlanmıştır. Bugün oynanan modern futbol ise 1863 yılında İngiltere’de kurulan Futbol Birliğinin hazırladığı kurallarla oluşturulmuş bir oyundur.

  futbol.jpg

  Oyunun kuralları 1863 yılının ekim ve kasım aylarında gerçekleştirilen toplantılar sonucunda hazırlandı ve ilk maç 18 Aralık 1863 tarihinde Barnes ile Richmond takımları arasında Mortlake’de oynandı, karşılaşma gol olmadan sona erdi. İlk uluslararası resmi müsabaka ise 1872 yılında İngiltere ile İskoçya arasında yapılmıştır. Daha sonra kısa zamanda Güney Amerika, Güney Afrika, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da da müsabakalar düzenlenerek bütün dünyayı etkisi altına almıştır. Genel kültür anlamında kabaca futbolun tarihi bu şekildedir.

  FA Cup, dünyadaki ilk futbol turnuvasıdır. Her yıl İngiltere’de düzenlenir. İlk karşılaşmalar 1871 yılında gerçekleştirilmiştir. FA Cup, dünyadaki ilk futbol organizasyonudur. Turnuvanın ilk şampiyonu Wanderers FC olmuştur. Uluslararası arenada yapılan ilk organizasyon ise British Home Championship’tir. Turnuvada İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda milli takımları yer alır. 1883-1884 yıllarının ve ilk turnuvanın şampiyonu İskoçya olmuştur.

  Türkiye’de Futbol:
  Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de futbol adına gerekli adımlar atılmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu 1923 yılında kurulmuştur. 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA’ya üye olmuştur. İlk turnuva 1924 yılında Türkiye Futbol Şampiyonası adıyla gerçekleştirilmiştir. İlk Türkiye şampiyonu Harbiye takımı olmuştur. İstanbul takımları dışında şampiyon olan ilk Anadolu takımı Trabzonspor’dur. Uluslararası arenada şampiyon olan ilk takımımız Galatasaray’dır. Uluslararası düzeyindeki ilk karşılaşmamız 26 Ekim 1923 tarihinde Romanya ile oynanmıştır.
   
  Qarizma bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş