Sağlıklı İnsan Ömrü Kaç Yıldır?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
381
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Türkiye’de sağlıklı bireylerin en fazla yaşayabilecekleri yaşlar kadın ve erkeklere göre değişkenlik gösterirken insan ömrüne etki eden beslenme, çevre koşulları hatta iklimler bile söz konusu olabilmektedir.

saglikli-insan.jpg


Nasıl Uzun ve Sağlıklı Yaşanır?
Günümüzde özellikle kanser vakalarındaki artış insanları bu soruyu sormaya yönlendirmektedir. Yoğun iş hayatı, artan çevre kirliliği, nüfus artışı ve trafik sorunlarının hızla artması gibi etmenler insan ömrünü kısaltıyor.

Strese bağlı olarak yaşanılan hastalıkların yanı sıra sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketiminin fazla olması ve tabi ki hareketsiz bir yaşamla birlikte teknolojiye olan bağımlılık da işin içine girdiğinde ömürler giderek kısalıyor.

Bunun önüne geçmek için uzmanlar öncelikle beslemeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Türkiye’de 70 yaşın üzerinde olan kadın ve erkeklerin saat 19.00’dan sonra yeme olayına bir son vermeleri gerektiği özellikle vurgulanmaktadır. Günlük hareket edilmesinin ise hayat kurtardığı ve sağlık açısından ömrü uzattığı belirtilmektedir.

Az yağlı besinlerin tüketilmesinin, temiz havanın olduğu yerlerde yaşama devam edilmesinin, iklim şartlarının zorlayıcı olmamasının da önemli olduğu ifade edilmektedir. Buna göre Türkiye’de en uzun yaşam Kastamonu’da sürerken en kısa yaşam Yozgat ilinde olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmaktadır. Doğu illerinde yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesinin yanı sıra bir de soğuk kış şartları buna ilave edilince insan ömrü daha kısa vadeli devam etmektedir. Karadeniz bölgesinin temiz havasından kaynaklı daha sağlıklı bir yaşam sürülmektedir. Karadeniz insanının bir de çalışkanlığı temiz havaya eklendiğinde ise uzun ömürlü yaşamlar otaya çıkmaktadır.

Kadınlar ve Erkekler Kaç Yıl Yaşıyor?
Bu konuda yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre daha uzun yaşadığını ortaya koymaktadır. Ortalama olarak Türkiye’de kadınların en uzun yaşam süreleri 76 yıldır. Erkeklerde ise 4 yıl eksik olarak 72 yaşına kadar hayatlarına devam edebildikleri açıklanmaktadır.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Temel Sağlık Bilgisi 0 751

Benzer konular