Sağlık Memuru Nasıl Olunur?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
381
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Ülkemizde en sık talep gören sektörlerden biri sağlık. Bu sektörün tercih edilmesinin sebeplerinden birisi size memur olabilme imkanı vermesinin yanı sıra özel sektörde de kendinizi gösterebilmeniz.

Öncelikle tabandan başlamak istiyorsanız lise sınavlarında sağlık meslek liselerini tercih edebilirsiniz. Ancak bu seçiminiz sağlık memuru olmanız için yetmez. Eskiden KPSS'den lise atamaları yapılıp çalışma hayatına girebilirdiniz. Şimdi ise sağlık hizmetleri yüksekokulları ve sağlık fakültesi mezunu olup Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek memur olma şansınızı deneyebilirsiniz. İlk ve Acil Yardım, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Radyoloji, Laborantlık gibi bölümlerden tercihlerinizi yapabilirsiniz.

saglik-memuru.jpg


Tercih Yapma Süreci:

- Merkezi Alımlar: İki yıl içinde dört defa alım yapılır.

- Kurumsal Alımlar: Belirli tarihler arasında olmayıp, değişik kurumlarca yapılabilir.

Yerleşmenin Ardından Kuruma Başvurma:
Yerleştiği kurumun iletişim kaynaklarını inceleyerek kuruma başvuru yapması gereken tarihi belirlemelidir. Başvuru gününde tüm belge ve bilgiler kuruma verilip, aday atanmayı beklemelidir.

Atama Tebliğ ve Göreve Başlama:
Kurum tarafından adaya atama yazısı gönderilir. Bireyin ataması olduğu için hukuki sorumluluk doğar. Kişi belirtilen tarih ve yerde görevinin başında olmalıdır. Aynı yerde ataması yapılanlar ertesi gün göreve giderler. Farklı yerde göreve atama olmuş ise on beş gün içerisinde görevin başına gidilmelidir.

Sağlık Sektöründeki Meslekler:
Eczacı, diş hekimi, doktor, veteriner, hemşire, ebe, anestezi teknikeri, diyetisyen, sağlık eğitimcisi, odyometrist, optisyen, protez ve ortez teknikeri, radyoloji teknikeri, radyoterapi teknikeri, tıbbi laboratuvar teknikeri, acil tıp teknisyeni, diş protez teknisyeni, ortopedi teknisyeni.

Sağlık memuru olabilmenin şartı yukarıdaki meslek gruplarından herhangi birinin içinde olup, sınavlara girip, olabilirler. Tıp alanında cazip meslekler olarak görülüyorlar. Hem saygı kazanıp, ekonomik anlamda güçlenip, güzel bir hayat yaşama fırsatı yakalıyorlar.
 

Benzer konular