Saç Dökülmesi / Ürünler Genel İnceleme

Caglar2007

Forumbudur.Com
Üye
Merhaba arkadaslar,

25- 26 yasimdan itibaren saclarimin cok az da olsa seyrelmeye basladigini fark ettim. Oldukca sik ve kalin telli saclarim vardi. Bugune kadar 1 kisiyi kel birakacak kadar sacim dokulmustur neyseki cok sik saclarim oldugu icin su an biraz seyrek de olsa hala saclarim var, bunu yillardir verdigim mucadeleye borcluyum. Bugune kadar cok fazla urun kullandim , epeyce deneyimim oldu. Belki faydasi olur diye kullandigim urunlerle ilgili yorumlarimi yaziyorum. Buraya yazdigim urunlerden cok daha fazlasini kullandim , sadece duzenli kullandiklarimi yani en az 3 ay sure ile aksatmadan kullandigim urunlerle ilgili yorumlarimi yazacagim.

Minoxidil:

Cok iyi sonuc aldim, yaklasik 6 ay sonra saclarim muhtesem olmustu. Asagi yukari 7. Aydan itibaren urunu aksam uygularken ( bildiginiz gibi sabah ve aksam olmak uzere gunde 2 kez uygulaniyor. Sabah saclarimi yikadiktan hemen sonra uyguladigim icin elime 1-2 telden fazla sac gelmiyordu ) elime fazla sayida sac gelmeye basladigini gormeye basladim. Biraz arastirmaya baslayinca minoxidil kullanan pek cok kiside ayni sorunun yasandigini ogrendim. Bu durum sacin donguye girmesi olarak tabir ediliyor. Forumlarda her kafadan farkli bir ses cikiyordu, kimisi kullanmaya devam edince durumun duzeldigini ama sonra tekrar dokulme basladigini, kimisi urunu kullanmaya biraz ara vermek gerektigini kimisi de urunu biraktigini soyluyordu. Ben de kararsiz kalmistim ve 8. aydan sonra minoxidil kullanmayi biraktim. Sen misin kullanmayi birakan, saclarim basladigim seviyeye gelse raziydim, 3 ay sonra basladigim durumdan cok daha kotu sekilde seyreklesmisti. Baslarda cok etkili bir urun ancak uzun sure kullanimda etkisini kaybettigi icin minoxidil iceren urunleri pek tavsiye etmiyorum.

Lacinia:

Yesil krem formunda olan urunun ayni zamanda biraz saci sekillendirmeye yardimci olmasi cok hosuma gitmisti. Gunde 1 kez kullaniyordum. Kullandigim sure icerisinde dikkatimi ceken su oldu; saclarimi yikarken cok cok az dokuldugunu farkettim. Sac tellerim kalinlasmaya baslamisti. Maalesef ilgili urun tedarik etmekte zorlanmaya baslamistim. Kullandigim sure icerisinde sac dokulmemin tamamen durdugunu soyleyebilirim. Oturdugum bolgedeki eczaneleri tek tek dolasarak son 1 adet buldum. Daha sonra online olarak bulup siparis ettim ancak uzerinde Lacinia yazan farkli ambalajda bir urun gonderdiler. Gelen urun kepeklenme yapti ve farkli bir firma tarafindan uretildigini gordum. Bir daha online siparis etmedim ve Lacinia nin resmi sitesinden üretimle ilgili sorunlar olduğunu ve konunun yargıya taşındığını gördüm. Bahsettiğim ürün şu an piyasada satılan ampul şeklinde olan değil. Artık bulmak imkansız.

Renokin:

Oldukca pahali olan bu urunu 9 ay kullandim. Sac dokulmemi kesinlikle tamamen durdurmustu, mevcut saclari da kalinlastirip guclendirmisti. Sabah saçımı yıkadıktan sonra losyonu uyguluyorum, akşam tekrar uygularken elime sadece 1 veya 2 tel saçım geliyordu. Bu durum saç dökülmesi olmayan kişilerde bile normal kabul edilir. Ne yazik ki bu urunu de artik Turkiye`de bulamayinca kullanmayi birakmak zorunda kalmistim. Su an uygun fiyatla bulsam kesinlikle kullanirdim, en azindan kullandigim urunlere eklerdim ama cok dikkatli olmak gerekiyor cunku son kullanma tarihi gecmis urunleri uygun fiyatla online olarak satanlar var. Urunun altinda son kullanma tarihi yaziyor eger yazmiyorsa almayiniz. Bir kore firmasi tarafindan uretiliyor ve ayni firmanin Dermaheal adli baska bir losyonu Turkiye`de bazen bulunuyor, fena değil. Maddi acidan rahat olanlar deneyebilirler. İlk ay ciddi bir saç dökülmesi yapıyor ama sonradan saçlar toparlanıyor.

Folixir:

Web sayfasini inceledigimde bu icerik ise yariyor olmali diye dusundugum ancak pek cok forumda hakkinda sikayetler okudugum Folixiri deneme zamanim gelmisti. Urunun yogun olan kivami sacima doku vermesi ve kullandiktan sonra sacimi sekillendirmeme yardimci olmasi hosuma girmisti. 3 aylik kullanimim sonunda urunun ise yarayip yaramadigi konusunda net bir fikrim olusmadi. Normal sartlarda karar vermek icin en az 6 ay kullanmak lazim ama sahip oldugum deneyimler gore memnun kaldigim butun urunlerde 3. ayin sonunda mutlaka olumlu gelismeleri farkedebiliyordum. Bu urunden bir sey anlamadim acikcasi , belki baslamisken 3 ay daha kullanip 6 ayi tamamlasam daha iyi olurdu. Genetik olarak erkek tipi ciddi bir dokulmesi olmayip da saclarini guclendirmek isteyenler kullanabilirler ya da destek olmasi amaciyle minixidil, procapil kullananlar tedavilerine ek destekleyici urun olarak kullanilabilirler diye dusunuyorum.

Vichy Aminexil:

Folixir icin yazdiklarimin aynisini dusundurdugu icin 3 aylik kullanim sonrasinda birakmistim.
Genetik olarak ciddi sac dokulmesi olmayanlar yani hic bir sey kullanmasalar bile sonucta kel kalmayacak olanlar saclarina bakim yapmak amaciyle kullanabilirler diyecegim ama ama pahali oldugu icin demiyorum.

Vichy Neogenic:

Oldukca pahali olan bu urunu 8 ay kullandim. Hafif yapili olmasi , kullaniminin kolayligi ve saci dolgun gostermesi hosuma gitmisti. Kullanmaya basladiktan yaklasik 2 ay sonra sacimda olumlu gelismeleri fark etmeye basladim. Canimi sikan ise urunun cok pahali olmasiydi. Genel olarak begendim, saclarim gurlesmisti ancak tepe bolgedeki hafif seyrekligi tam olarak kapatmamasi ve fiyatinin cok yuksek olmasindan dolayi kullanmayi birakip alternatif urunlere yoneldim ama tavsiye edebilecegim urunlerden bir tanesi.

Procapil:

Yaptigim arastirmalara ve okuduklarima gore procapilin minoxdilden farkli olarak uzun donem kullanimda etkisini kaybetmedigi soyleniyordu. Bunu anlamanin tek yolu kullanip gormekti, ben de oyle yaptim. Floxia adli rurunu kullanmayi dusunurken fiyat avantaji dolayisiyla Turkiyede uretilen uygun fiyatli bir urunu sectim. Araliksiz olarak yaklasik 2 sene kullandim. Aynen minoxidil gibi birinci ay sac dokulmesi hizlandi ama sonra saclari toparlamaya basladi. ilk 6 ay gunde 2 kere kullandim ve cok memnun kaldim, nerdeyse minoxidil kadar sonuc aldim sonrasinda acaba etkisini kaybedecek mi diye bir korku sardi. 6 ay sonunda gunde 1 defaya dusurdum ancak gunde bir kez kullanmaya basladiktan 3-4 ay sonra saclarimin biraz seyreklesmeye basladigini farkedince tekrar gunde 2 defa kullanmaya basladim. Dozu yukselttikten sonra saclarim tekrar gurlesti. Zaman zaman dokulme biraz artiyor gibi olsa da kesinlikle minoxidilde oldugu gibi bir donguye girmedim. Saclarimin durumundan gayet memnun kaldim, etrafimdan aldigim tepkiler de oldukca iyiydi.

Gelelim bu urunu birakma sebebime; aslinda genel olarak bir sorun yasamadim ama insanoglu ac gozlu iste . Mevcut durumdan biraz daha iyisini elde etmek amaciyla yine procapil iceren farkli urunleri arastirmaya basladim. Rectiwa yi icerik olarak iyi buldugum denemeye karar verdim.

Rectiwa:

Iceriginde procapil ve kafein olmasi bu urunu kullanma karari vermemde etkili oldu. Kullanim talimatinda iki gunde bir kullanilmasi gerektigi belirtilmis ama ben her gun uygulamaya basladim. 3 ay kullandim , saclarimin seyreklesmeye basladigini fark ettim. Bence bu ürün sabah akşam kullanılmalı aksi takdirde yetersiz kalıyor.

Not: Su an procapil iceren farkli urunler denemekteyim. Daha sonra geri bildirimde bulunacagim.

Sampuanlar:

Genel olarak hic bir sampuanin tek basina genetik erkek tipi dokulmeyi durduracagina inanmiyorum ama mevcut sampuanlar arasindan en iyisini secmek gerektigini de dusunuyorum.

Memnun kaldigim ve yine en az 3 ay duzenli olarak kullandigim bir kac sampuandan kisaca bahsedeyim.

Revita Sampuan:

Bana gore en etkili icerige sahip sampuan ancak cok pahali olmasi en buyuk dezavantaji. Ketoconazol icermesini bir arti olarak soyleyebilirim ama tek basina genetik sac dokulmesini durdurmuyor tabiki.

Rausch Deniz Yosunu Yag Dengeleyici Sampuan:

Yagli saclar icin su ana kadar kullandiklarimin arasinda en memnun kaldigim sampuan. Pahali maalesef. Yagli saclardan sikayetci olanlara tavsiye ederim ancak etkisini 1 hafta 10 gun sonra gostermeye basliyor. Yaglanmayi 1 gun kadar engelliyor, 2. gun yaglanma tekrar basliyor. Eger sadece 1 gun engellemesi yetersiz diyorsaniz bir sey diyemem , bu konuda bilgidiginiz daha etkili olan sampuanlari yazin lutfen.

Kiehl`s Amino Asit Sampuani:

Kepek problemine de iyi gelen memnun kaldigim bir sampuan. Saci ve sac derisini nemlendirirken yaglandirmamasi hosuma gitmisti.

Vichy Dercos Kepek Karsıtı Sampuan:

Kepek sorunu olan arkadaslara siddetle tavsiye ediyorum, 1 hafta sonra ciddi derecede kepek problemini ortadan kaldiriyor.

Aveda Exfoliatin Sampuan:

Kaliteli ve tavsiye ettigim sampuanlardan birisi , pahali olmasinin disinda bir sorun yok.

Son olarak sampuanlarla ilgili sunu soyleyeyeyim; sac derisi zamanla sampuana alisiyor ve sampuan etkisizlesmeye basliyor bu sebeple surekli tek bir sampuan kullanmak yerine iki farkli sampuan edinip donusumlu olarak kullanmayi tercih ediyorum. Mesela uygun fiyatli olanlardan Sebamed ve Bioxcin Forte donusumlu olarak kullanilabilir.

Not: Arkadaşlar lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim, keratin saç dökülmesini durdurur gibi bilimsellikten uzak bilgiler vermeyin. Genetik saç dökülmesi saç kökünde meydana gelen bir hadisedir, keratin genetik tipte bir saç dökülmesini ortadan kaldıramaz.

Simdilik hoscakalin…

Son düzenleme:

Jasemin ak

Forumbudur.Com
Üye
arkadaslar sac dokulmesıne cozum keratındır. proteınlı keratın uygun ve uzmanlar eslıgınde kullanıldıgı zaman dokulmenız kesılıyo ayrıca gorunumu parlak oluyor 1 veya 1 bucuk ayda etkı gosterıyor. kendı kullandıgım urun lıquıd keratın 3 ay once basladım ne dokulme kaldı ne matlık nede kırık. guvenılır bır sıte sacınıza nasıl uygulayacagınızıda anlatıyorlar . saclarınızı gormeden urun tavsıyesı vermıyorlar. sac dokulmesı kotu bır pskolojıyıde yanında getırıyor. erken tedavı herseyın ılacıdır. sıtesınden ınceleyın. ben kullandım emın olun pısman olmassınız.

Caglar2007

Forumbudur.Com
Üye
arkadaslar sac dokulmesıne cozum keratındır. proteınlı keratın uygun ve uzmanlar eslıgınde kullanıldıgı zaman dokulmenız kesılıyo ayrıca gorunumu parlak oluyor 1 veya 1 bucuk ayda etkı gosterıyor. kendı kullandıgım urun lıquıd keratın 3 ay once basladım ne dokulme kaldı ne matlık nede kırık. guvenılır bır sıte sacınıza nasıl uygulayacagınızıda anlatıyorlar . saclarınızı gormeden urun tavsıyesı vermıyorlar. sac dokulmesı kotu bır pskolojıyıde yanında getırıyor. erken tedavı herseyın ılacıdır. sıtesınden ınceleyın. ben kullandım emın olun pısman olmassınız.
Sac dokulmesi sac koklerinde meydana gelen bir durumdur. Her turlu keratin uygulamasi sac telinin kalitesini arttirmaya yardimci olur ancak genetik sac dokulmesini durdurmasi bilimsel olarak mumkun degildir.

Caglar2007

Forumbudur.Com
Üye
Saç dökülmesini önleyecek tabletlerden de biraz bahsedecek olursak;
Genel olarak xpecia tablet çok kullanılıyor, ben de kullandım. İçerik olarak daha zengin olan Trixowell' e geçtim. 2 aydır kullanıyorum, memnunum. Özellikle Bal Kabağı, Yeşil Çay ve Isırgan ekstreleri içermesini artı olarak değerlendiriyorum.
trixowell.jpg

kizilbebe

Forumbudur.Com
Üye
annem saçkıran oldu :( bu söyledikleriniz işe yarar mı

Caglar2007

Forumbudur.Com
Üye
annem saçkıran oldu :( bu söyledikleriniz işe yarar mı
Merhaba, saçkıran için eczanelerde satılan farklı ürünler var, bunları değil de saçkıran tedavisine yönelik ürünleri kullanması lazım. Mesela Hair Pharma 'nın Sadbe diye bir ürünü var. Doktora danışmak en iyisi tabii.

Caglar2007

Forumbudur.Com
Üye
Genetik erkek tipi saç dökülmesi için fiyat performans ürünü isteyenlere tavsiyem Hair Forte Sprey. %3 procapil içeriyor, zaten son bir kaç yılda procapil içeren ürünlerin sayısı arttı. Yalnız bu ürünün bir farkı var; yüksek oranda gliserin içeriyor. Ürün sürüldüğünde yağlı gibi geliyor ama kesinlikle yağlı değil, bu gliserinden kaynaklanıyor. Gliserinin iki önemli avantajı var; birincisi ürünün saç derisine emilimini arttıryor. İkincisi ise saç tellerinin yıpranmasını önlüyor. Bu tür ürünler genellikle yüksek alkol içermektedir dolayısıyla bir kaç ay kullandıktan sonra saç tellerini ciddi şekilde yıpratıyorlar. Kullanımına gelirsek; günde iki kez sabah ve akşam uygulanıyor. İlk bir-bir buçuk ay saç dökülmesini şiddetlendiriyor, yani dökülmek üzere olan saçları önce döküyor sonra daha kalın olarak tekrar çıkmalarını sağlıyor. Farkı görmek için en az 3-4 ay kullanmak lazım. Ortalama 6 aydan sonra bende ciddi fark yarattı. Fiyatına göre çok başarılı bir ürün. Şunu unutmamak gerekir ki bütün ürünlerde olduğu gibi kullanmayı bırakınca saçlar tekrar eski haline geri döner.

hairforte-sprey-erkek.jpg