Rahim Sarkması, Nedenleri Ve Belirtileri

'Kadın Sağlığı' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 18 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ödül Puanları:
  28
  Rahim Sarkmasının Belirtileri:
  Kasık bölgesinde basınç hissi, belde ağrı, sırt ağrısı, sık idrara çıkma, küçük idrar yaparken yanma hissi, idrar yapma sonrası tuvalet kağıdı ile silerken dışarı sarkan organda acıma hissi sarkmanın belirtilerindendir. Ayrıca; idrar sıkıştığı zaman rahim ağzında yanma ve sızlama hissi, sık sık idrar yolu enfeksiyonları ile karşı karşıya kalma, idrar yaparken sürekli yara varmış gibi sızlama hissi de sarkma nedenleri arasında sayılabilir. Bunların dışında ise; cinsel ilişki sırasında gerginlik ve acı duyma hissi, cinsel isteksizlik, cinselliği hissetmeme, cinsellikten soğuma, korku, elle hissedilir şişkinlik, sürtünmeye bağlı kanamalar da belirtiler arasında sayılabilir.

  [​IMG]

  Rahim Sarkmasının Nedenleri:
  En önemli nedeni gebelik ve buna paralel olan travmalardır. Kimi zaman gebelik olmasa bile genetik olarak kadınlarda rahim sarkması görülebilir. Hatta bakire kadınlarda bile görülebilir. Ayrıca güç gerektiren işlerde çalışanlarda, çok sık kabızlık çekenlerde, ağırlık kaldırma gibi ağır spor yapanlarda, çok doğum yapmış olanlar, aşırı stresli olanlar, aşırı kilo problemi olanlar, sigara içenler, astım hastası olanlarda rahim sarkması şikayetleri daha sık görülür.

  Genellikle kadınlarda hamilelikler ve doğumlar sebebiyle rahimi tutan pelvik kemikleri ve bağ dokuları zaman içinde zayıflamaktadır. Bu zayıflama sonucunda da rahim dışarı doğru çıkmaktadır. Rahim dışa doğru çıkması sırasında önde bulunan idrar torbasına da baskı yaparak kalın bağırsak sarkması da meydana getirebilmektedir. Belirtiler göz önüne alındığında, sarkma sorunu olanların bu sorunu cerrahi müdahalelerle giderilebilmektedir.
   
   
 2. Merve_86

  Merve_86 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Bu konuda sıkıntısı olanlar varsa doktor öykü çeleni tavsiye edebilirim
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş