Rahim Kanserinin Belirtileri

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Rahim ve rahim ağzı kanserleri olarak bilinen kanserler birinci ve ikinci sırada yer almaktadır. En sık görülen iki kanser türlerindendir. Rahim kanserlerinin yani rahimin çocuğu taşıyan bölgesindeki kanserin en önemli belirtisi menopoz sonrası kanamalar olabilmektedir. Menopoz öncesi rahim kanserleri düzensiz kanama, lekelenme, şiddetli kanama gibi belirtiler verebilir. Kadın sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalardan birisidir. Bu yüzden gerekli bilgilere sahip olunmalı bir belirti fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.

rahim-kanseri-belirtileri.jpg


Rahim içi kanserinin erken dönemlerinde sadece rahim içinde patolojik değişiklikler olacağından ve diğer organlara yayılmamış olacağından bu kanama bozuklukları dışında başka bir belirti vermezler. Muayene esnasında ultrason ile birlikte buradaki patolojik değişiklikler tespit edilebilir ve erken tanıya gidilebilir. Dolayısıyla rahim kanserlerinde en önemli önlem kanama sebebiyle menopoz döneminde kanama meydana geldiği takdirde derhal doktora başvurmaktır.

Kanser Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?
Rahim ağzı kanserlerinde ise belli bir büyüklüğe erişmeden hiçbir semptom vermezler. Çok az vakada akıntı, şiddetli akıntı gibi problemler ortaya çıkabilir. Fakat çoğu kez belirti vermezler. Ancak büyüdüklerinde hem rahim hem de rahim ağzı kanserlerinde komşu organlara yayıldıklarında idrar kesesine veya bağırsaklara ulaştıklarında kanlı idrar, kanlı dışkı ve ya vajinadan idrar veya dışkı gelmesi gibi semptomlar görülebilir. Karına doğru büyüdüklerinde burada şişlik, ağrı, şiddetli kanamalar gibi belirtiler görülebilir. Bu gibi belirtiler kanser olduğunuzun belirtisidir.

Rahim ağzı iyi tarafı ise rahim ağzından örnek alınmasıdır. Bu yolla HPV virüs enfeksiyonuna dair yapılan testler doğrultusunda ve gerekirse başka yöntemlerle vajinadan örnek alınarak erken dönemde tespit edilebilmesidir. Dolayısıyla rahim ağzı kanserlerinde de belirti çok zayıf olmakla beraber sadece düzenli kontrollere gitmek erken tanının vazgeçilmez koşuludur.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Kanserler 0 900

Benzer konular