Pilates Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor Mu?

'Spor' forumunda Dabatay tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  368
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Pilates Nedir?
  John Pilates tarafından bulunmuş bir egzersiz yöntemidir pilates. 2.Dünya savaşında yaralanan askerlerin daha çabuk iyileşmesi için geliştirilmiştir. Günümüzde vücut dengesini sağlamak, kasları güçlendirerek sağlıklı kilo vermek ve zayıflama dönemlerinde kas kaybına izin vermemek için önerilmektedir.

  pilates.jpg

  Pilates Zayıflatır Mı?
  Günümüzde özellikle kadınların tercih ettiği pilates, zayıflamaya direkt olarak değil dolaylı yoldan yardımcı olur. Kas kütlesini artırarak aldığınız kalorilerin kas yapımında kullanılmasını sağlar. Yani herhangi bir spor yapmadığınızda vücudunuzda yağ olarak depolanacak yiyecekler, pilatesle beraber kasa dönüşür. Bu sebeple uzmanlar tarafından özellikle kas kütlesi az yağ kütlesi fazla olan kişilere önerilmektedir. Kaslar güçlendikçe yakılan kalori miktarı yani bazal metabolizma da artar bu ise uygun bir beslenme programı ile kilo vermenizi hızlandırır. Diyetinizden beyaz ekmek, şeker, tatlı gibi yiyecekleri çıkartıp protein içeren besinler eklemeniz ciddi bir fark oluşturabilir. Bunun dışında pilates vücut dengesini sağladığı ve dik bir duruş kazandırdığı için hiç kilo vermeseniz dahi fit bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Fazla kaslı bir yapınız varsa ve amacınız yalnıza yediklerinizi yakmak yani kalori harcamaksa yürüyüş, koşu gibi egzersizler sizler için daha uygundur.

  Pilatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
  Zayıflamaya yardımcı olması haricinde pilates, özellikle kaza ve yaralanmalardan sonra sonra vücudun daha hızlı iyileşmesi, kas ve kemik yapısının hızla onarılması için iyi bir seçimdir. Tabi bir uzman gözetiminde yapılması gerekir, çünkü ileri aşamalarda zorlayan hareketler sakatlanmalara sebep olabilir. Genellikle yeni başlayanlara daha basit egzersizler tavsiye edilir, çünkü amaç kasları zorlamak ve zedelemek değil güçlendirmek, esnetmektir. Duruş bozukluğu olan kişiler içinse çok faydalıdır, özellikle omurga bölgesini hedef alan hareketlerle daha dik bir duruş kazanılabilir. Bel ve boyun ağrılarına kasları esnettiği için iyi gelir.
   
  Handan Aldinç bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş