Öksürüğün Nedenleri

'Göğüs Hastalıkları' forumunda Dabatay tarafından 25 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Öksürüğün Nedenleri:
  Öksürük, üst solunum yollarındaki tıkanıklıkların giderilmesi ve sekresyonların dışarı atılması amacıyla ya da bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Öksürüğün sebebinin saptanması ve eşlik eden diğer belirtiler belirlenerek doğru bir tedavinin yapılması, rahatsızlığın giderilmesinde önemli bir rol oynar.

  oksuruk-nedenleri.jpg

  Öksürük Nedir?
  Öksürük, halk arasında bir sağlık problemi olarak görülse de aslında bir savunma mekanizmasıdır. Üst solunum yollarında ve boğazda var olan, yabancı maddeler ve sekresyonların dışarı atılımını sağlayan bir refleksif savunmadır. Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük olmak üzere iki çeşit öksürük vardır. Bu öksürükler kronik ve akut şekillerde olabilir. Üç haftadan daha uzun süreli olan öksürükler kronik öksürük grubuna girmekte ve bazen senelerce sürebilmektedir. Akut öksürükler ise aniden ortaya çıkar. Boğaza veya akciğere yabancı cisim kaçmaları, farenjit ya da nezle gibi durumlar sebep olabilir.

  Neden Öksürük Olur?
  Öksürük, farklı sebeplerden dolayı olabilir. Bunların en başında soğuk algınlığı gelir. Soğuk algınlığı sonucunda boğazda oluşan tahrişler, burun ve boğaz tıkanıklıkları, balgam gibi sekresyonlar sonucunda oluşur. Genel olarak soğuk algınlığı sonrasında oluşan öksürükler uzun süreli öksürükler arasına girer ve bazen aylarca geçmeyebilir. Bunun dışında farenjit, kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları, sigara kullanımı ya da kullanılan bazı ilaçlar öksürüğe neden olan diğer sebeplerdendir.

  Sigaranın Öksürüğe Etkisi:
  Sigara içmek, akciğer hastalıklarının en önemli etkenlerindendir. Sigara içen bireyde zamanla bronşlarında balgam salgılaması başlar. Oluşan balgamlar atılmak üzere vücut, öksürük refleksini tetikler. Öksürük giderek kronik hâle gelebilir ve farklı hastalıkların oluşumuna sebep olabilir. Bunların ise en başında, nefes darlıkları, astım ve KOAH gelmektedir.

  Akciğer Hastalıkları ve Öksürük İlişkisi:
  Öksürük, kişiye basit bir hastalık olarak gelebilir. Fakat bunun altında akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklar yatabileceğinden, özellikle uzun süreli ve rahatsız edici öksürüklerin mutlaka doktor kontrolünden geçerek sebebinin belirlenmesi gerekmektedir.

  Geniz Akıntısının Öksürüğe Etkisi:
  Geniz akıntısı olan bireylerin, sürekli olarak boğaz temizleme isteği ortaya çıkmaktadır. Aşırı geniz akıntısı problemlerinde, boğazda tahriş gözlemlenmektedir. Bunun yanında seste boğukluk ve kısılmalar, boğaz ağrısı gibi sebepler de eşlik etmektedir.

  İlaçların Öksürüğe Etkisi:
  Özellikle tansiyon ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlar yan etkisi olarak öksürüğe sebep olabilir. Bu öksürüklerin bir kısmı geçmekte inatçı hale gelebilir ve kronik hale gelebilir.

  Psikolojik Olarak Öksürük:
  Psikoloji öksürüğe halk arasında alışılmış öksürük denmektedir. Kendiliğinde ortaya çıkabilecek olan bu öksürük genel olarak çocukluk dönemlerinde meydana gelmektedir. Gözlemlere göre, uyku sırasında ve keyifli aktiviteler esnasında bu öksürük görülmemektedir.
   
  Hortlak bunu beğendi.
   
 2. ahmet89

  ahmet89 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Bağışıklık sisteminin zayıflaması öksürük başta olmak üzere bir sürü rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Biz ailecek İmunol kullanıyoruz mevsim geçişleri ve kış aylarında hastalık nedir bilmeyiz
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş