Nur Yerlitaş Modacı Mı Terzi Mi?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Terzi, Moda Ve Modacı Ne Demektir?
Mesleği, giysi biçip dikmek olan kişilere terzi denmektedir. Moda ise, değişiklik gereksinimleri ile ortaya çıkan ve toplum yaşamına giren geçici yeniliklere denmektedir. Moda işleri ile uğraşan ya da moda yaratan kişilere ise modacı denmektedir.

nur-yerlitas.jpg


Nur Yerlitaş Kimdir?

1960 İstanbul doğumlu olan Nur Yerlitaş, dikişçi olarak bilinmektedir. Kendisine ait bir dikiş atölyesi bulunan Nur Yerlitaş, birçok ünlü sanatçının kostümlerini tasarlayıp üretmektedir. 1980' li yıllarının başlarında, modanın başkenti olarak bilinen İtalya' ya gitmiş, Milano' dan aldığı kıyafetleri Türkiye' ye getirip, satmaya başlamıştır. Gördüğü ilgi ve kazandığı ücret hoşuna giden Nur Yerlitaş, daha sonra Paris ve Londra' ya giderek farklı tarzda kostümleri ülkeye getirmiş ve satmıştır. Sattığı kıyafetlerden kazandığı paralar ile birikim yaparak, kendi dikiş ve tasarım atölyesini açmıştır. Kendini tamamen işine adayan Nur Yerlitaş, hala bekardır.

Yaptığı işin dışında, televizyon programlarıyla ilk tanışması 2006 yıllarının sonu 2007 yıllarının başında olmuştur. Bak kim dans ediyor? Adlı dans yarışması programında jüri üyesi olarak yer almıştır. Yaklaşım 3 yıl sonra Yemekteyiz programında yer almıştır. 1 yıl sonra, Bugün Ne Giysem adlı yarışma programına katılarak, kendi alanında ilk televizyon programında jüri olarak yer almıştır. Aynı yıl içerisinde, kostümlerini tasarladığı sanatçılardan bazılarının kliplerinde yer almıştır. Jürisi olduğu Bugün Ne Giysem programı izleyiciler tarafından büyük ilgi görünce, bir kaç yıl daha devam etmiştir. 2014 yılından itibaren Bu Tarz Benim programı ile tekrar ekranlara çıkmıştır. 2 yıl bu programda jüri üyeliği yapan Nur Yerlitaş, daha sonra programdan ayrılmıştır. Kendisine modacı diyenlere, ben dikişçi ve kostüm tasarımcısıyım dese de, modacı ile tasarımcı aynı anlama gelmektedir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Moda 0 449

Benzer konular