Nefes Darlığı Sebepleri

'Göğüs Hastalıkları' forumunda Dabatay tarafından 28 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    325
    Ödül Puanları:
    62
    Nefes Darlığı Neden Yaşanır?
    Nefes darlığının meydana çıkmasında birden fazla sebep bulunur. Hatta nefes darlığı kendi içerisinde ikiye ayrılır. Kısa vadede oluşan nefes darlığının sebepleri ile uzun vadede yaşanan nefes darlığı sebepleri farklılık göstermektir. Kısa vadede oluşan nefes darlığının sebepleri şunlardır:

nefes-darligi-sebepleri.jpg

1- Akciğerde ve Hava Yollarında Yaşanan Sorunlar
    Ani olarak yaşanan nefes darlığı astım krizi olabilmektedir. Bu da kişinin hava yollarının daralmasına sebep olur. Hava yolları daraldığı için nefes alıp vermek zorlaşacaktır. Bir hekime başvurmanız halinde bu tarz bir durumda size astım cihazı kullanmayı önerebilir. Alacağınız astım cihazı sayesinde akciğere daha çok ilaç gidecektir. Bu da sizin daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır. Akciğer iltihaplanması da nefes darlığına ve öksürüğe sebep olabilmektedir. Enfeksiyon sebebi ile oluşan nefes darlığından antibiyotik kullanarak kurtulabilirsiniz. KOAH hastalığınız var ise bu nefes alma durumunuzu birden kötüleştirebilir.

2- Kalp Hastalığı
    Nefes darlığı, olası bir kalp krizi habercisi olabilir. Bunun yanında göğüs ağrısı yaşanması da muhtemeldir. Bu şekilde yaşanan nefes darlığı, kalp krizi sebebidir. Kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları da nefes darlığı sebepleri arasındadır. Bu tarz nefes darlığı yaşamak kişinin hayatını tehdit eden durumlardandır. Kalp kasının zayıf olması veya olması gerekenden daha sert yapıda bulunması sonucunda vücut yeteri kadar kan pompalayamaz. Bu sorun da kişinin nefes darlığı yaşamasının sebeplerinden birisidir. Yaşam tarzını değiştirmek ya da cerrahi operasyon ile vücuda doğru kan pompalama sağlanabilir ise bu durum ortadan kalkacaktır.

3- Panik Atak (Anksiyete)
    Panik atak veya diğer ismi ile anksiyete, normalden daha hızlı ya da derin nefes alma sebebi olabilir. Bu durum nefes darlığı olarak da isimlendirilir. Panik atak yaşadığınız zamanlarda kağıt bir torba ile nefes alışveriş durumunuzu düzene koyabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş