Nargilenin Zararları

'Zararları / Faydaları' forumunda Gizem tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. Gizem

  Gizem Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  63
  Ödül Puanları:
  18
  Uzmanlara göre, ülkemizde son yıllarda insanlar tarafında trend hale getirilmiş olan nargilenin zararları saymakla bitmiyor. Bilindiği üzere nargile bir çok kişi tarafından sigaraya göre daha zararsızdır. Fakat yapılan araştırmalara göre nargile kesinlikle sigaradan daha zararlıdır. İçerisinde bulunan ağır metaller sebebiyle 1 nargilenin yaklaşık 3 - 4 paket sigaranın zararıyla aynı oranda olduğu saptanmıştır.

  nargilenin-zararlari.jpg

  Maalesef ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan nargile kafelere gençlerimizin ilgisi büyüktür. Kulaktan kulağa yayılan nargile, pipo gibi alternatif ürünlerin sigaradan daha az zararlı olduğuna inanılması da ayrıca nargile tüketiminin artışına sebep olmuştur.

  Ayrıca kafe ortamında nargile içerken aynı ağızlığın kullanılması sebebiyle tüberküloz ve hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayılması da toplum sağlığı için büyük tehlikedir. Nargile içerek sağlık problemiyle karşılaşan yaş ortalaması 18 - 21 arasıdır. Bu yaş ortalamasına sahip gençlerin bir çoğu meyveli nargile içmeyi seviyor. Fakat uzmanlara göre nargilenin tadını alan kişiler bulaştıkları bu şeyden vazgeçmek istemiyorlar.

  Nargilenin insan sağlığına bu kadar zararlı olmasının sebebi ise içerdiği nikel, kobalt ve kurşun oranının sigaraya oranla daha yüksek olmasıdır. Sigaranın içerisinde 30-80 ng kurşun bulunurken, nargilede bu oran 6870 ng olarak belirlenmiştir.

  Üst kısımda adını paylaştığım maddelerin neredeyse tamamı toprak üzerinden tütüne geçerek gençlerimizin zarar görmesine sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre nargile içen gençlerin her geçen yıl sayısı artış göstermektedir. Lütfen bu konuda duyarlı olalım ve nargilenin zararları hakkında çevremizi bilgilendirelim. Çünkü ilerleyen bir kaç yıl sonra nargilenin insan sağlığına vereceği zararları düşünmek bile insanı korkutmaya yetiyor.
   
  Canan ve Dilek bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş