Muhabet Kuşu Kafesine Yuvalık Ne Zaman Takılmalıdır?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Muhabbet kuşlarının da aynı insanlar gibi yetişme evresi vardır. Mesela bir muhabbet kuşu 9 – 12 ay arasında yetişkinlik seviyesine ulaşmaktadır. Ama dişi muhabbet kuşları erkeklere göre biraz daha fazla geç yetişkin olmaktadırlar. Henüz 6 ayını doldurmuş olan muhabbet kuşlarının kafesine yuvalık takmak kesinlikle doğru değildir. Eğer kuşlarınız 10 aylık olmuş ise yuvalık kafese monta edilebilir.

Mesela 1,5 yıldır sizinle birlikte olan bir erkek kuşunuz var ise ve siz ona eş getirmişseniz 1 – 2 ay kuşun ev ortamına yada kafesine alışmasına imkan tanıyınız. Çünkü yabancısı olduğu yere gelen kuş, uzun süre ortama alışma konusunda stresli günler yaşayacaktır. Bir de dişi kuş seçimi yaparken damızlık olmasına özen gösteriniz.

Bazı kişiler sabırsız davranarak eve getirmiş oldukları kuşların kafesine direk yuvalık takmaktadırlar. Bu davranış kesinlikle kuş sahiplerinin olumsuz sonuçlar elde etmesine neden olacaktır.

Unutmayın; kuşu yeni satın alacak kişiler, kuşların geldiği ortamı, yorgunluk durumunun hangi derecede olduğunu, yaşlarını bilmediği için yuvalık takması doğru bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı lütfen kuş üretimine başlayacaksanız zaman sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.
 

Benzer konular