Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Muhabbet kuşu beslemek isteyen kişiler, kuş almadan önce kuşların cinsiyetini nasıl öğrenecekleri hakkında araştırmalarda bulunur. Ancak çoğu kişi araştırmasını yaptığı konuda ne yazık ki istediği sonuçları elde edemeyebiliyor.

Bende bu başlık altında muhabbet kuşunun cinsiyetinin nasıl anlaşılacağını öğrenmek isteyenlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım...

muhabbetkusu-forumbudur.jpg


Evet, arkadaşlar;

Muhabbet kuşlarının cinsiyet durumu burundaki halkalardan ve renklerden anlaşılmaktadır. Eğer burundaki halkalar mavi renge sahip ise muhabbet kuşu erkektir. Mavinin dışındaki tüm renkler, kahverengi, beyaz, pembe gibi olan renklerin hepsi dişi olduğunun işaretidir. Genelde bu yöntemi yetişkin kuşlar üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Yavrularda cinsiyet ayrımı yapmak yetişkin kuşlara göre biraz daha zordur. Çünkü yukarıda anlattığım renkler yavru kuşlarda çok çabuk belirginleşmez, bu yüzden insanlar cinsiyet ayrımında bazen zorlanabilir. Mesela yavru erkek muhabbet kuşlarının burun deliklerinin içine bakıldığında hafif mavileşmenin olduğu görülür. Bu da yavru kuşun erkek olacağı anlamına gelir.

Dişi yavru mubişlerin burun deliklerinin iç kısmı da pembe olur. Zaten 2 - 3 ay geçtikten sonra cinsiyetinin daha net bir şekilde anlaşılacağını bilmenizi isterim. Parçalı muhabbet kuşlarında ise renk belirginliği biraz geç gözlemlenebilir.
İlerleyen zamanlarda muhabbet kuşlarının cinsiyetleri hakkında bir çok konu paylaşımında bulunmaya devam edeceğim.
 

Benzer konular