Muhabbet Kuşum Yumurtaya Yatmıyor :(

'Muhabbet Kuşu' forumunda Serkan tarafından 6 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Herkese Merhaba;

2 aydır beslemiş olduğum çift muhabbet kuşlarım nihayet sonunda yumurtalarını ilk yumurtalarını yaptılar. Ancak korktuğum başıma geldi gibi bir durumla karşı karşıyayım. :(

Dişi kuşum çok hareketli olmasına rağmen yuvaya girip çıkıyor ama bir türlü kuluçkaya yatmıyor. Yuvalık içinde talaş var, folluk var ama bir türlü banamısın demiyor. Hatta tekrardan yumurtlayacak diye düşünüyorum. Çünkü kanatları aşağıda, popo kısmı şiş duruyor.

Lütfen bu konu hakkında bilgi sahibi kişiler bana bir açıklamada bulunsun. Böylesine sevinmişken, sonradan üzülmek beni büyük sarsıntıya sürükler. :(

Nerede yanlış yapıyorum acaba?

2. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    92
    @Serkan aslında ortada korkulacak bir durum söz konusu yok...

Muhabbet kuşları genelde en az 3 yumurta yaptıkları zaman kuluçkaya yatarlar. Dişiler yumurtaya 6 gün yatmasa bile yumurtada bozulma meydana gelmez. Bence bir kaç gün daha bekleyip olacak diğer yumurtların yolunu gözlemelisin. :) Şayet bir kaç yumurta daha dünyaya gelirse o zaman kuşun yumurtalara yatmaya başlayacaktır.

Bir de anladığım kadarıyla ilk defa bu kuşlardan yumurta alıyorsun. Lütfen acemiliğine verip kuşların yumurtasıyla, kafesiyle fazla uğraşma derim. Yoksa kuşların stres yapar yumurtayı kırarlar yada yerler.

Saygılarımla...

Canan, Qarizma ve Serkan bunu beğendi.

3. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım ve bir kaç gün daha beklemeye geçeceğim. Umarım kuşlar stres yapıp yumurtalarını falan kırmazlar. İnanır mısınız böyle heves yapacağım aklıma gelmezdi. Yaptığım bazı araştırmalarda sizin dediklerinizle de karşılaştığım oldu. En iyisi bekleyip görmek!

4. Qarizma

Qarizma Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    İlk yumurtaları oldukları için yuvaya girmelerini ve yumurtaya yatmalarını bekleme. İlerleyen bir kaç günde baktın yumurtalar boş o zaman yuvadan al. Anne yuvayı boş görünce tekrardan çiftleşip yumurtlamaya yatacaktır. Ama bazı kuşlar çok çabuk strese kapılabiliyor. O yüzden siz yemini suyunu verin onları kendi hallerine bırakın.

Baktın olacak gibi değiş dişi gıcıklık yapıyor. O zaman git kızgın farklı bir dişiyle kuşunu değiş. Sonuçta erkeğin iş görüyor ama dişi gıcıklık yapıyor.o_O

5. Ixmaa

Ixmaa Forumbudur.Com Ziyaretçi

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş