Muhabbet Kuşum Tek Ayak Üstünde Duruyor!

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Merhaba Arkadaşlar,

Dün akşam Skype üzerinden bir arkadaşım tarafıma bir soru yöneltti. Soru aynen şöyle;
(Muhabbet kuşum tek ayak üstünde duruyor ve uyukluyor neden?)
Bende kendisine böyle durumların yaşanmasının normal olduğunu söyledim. Tabi kendisi ilk defa muhabbet kuşu beslediği için vermiş olduğum bu cevap kendisini tatmin etmedi. Bunun üzerine bir çok nedeni tarafına anlatarak beklediği cevabı vermeye çalıştım.

Sonra düşündüm ki bu başlık altında bir konu açarak aynı soruya cevap arayan arkadaşlara yardımcı olayım.

Evet, muhabbet kuşları genelde hava soğukken tek ayaklarını kaldırırlar. Bunun yanı sıra tüye girmelerinin habercisi de olabilir. Bir de kuşlar yorulduğu vakit tek ayak üstünde uyumayı tercih ederler. Ama genellikle %90 ayaklarını ısıtmak için bu davranışı sergilerler.

Eğer kuş halsiz, yem yemiyor ve tüyleri kabartıp gün boyu kafası arkada uyuyorsa bilin ki soğuk yemiş veya farklı rahatsızlığı olabilir. Bu durumda bulunduğu ortamı sıcak tutmaya çalışın ve sularında B vitamini damlalar kullanın.

Bazıları kuşun mutlu olduğunda tek ayak üstünde olduğunu iddia eder. Bu söyleyiş her ne kadar doğrudur bilemem, ama tek bildiğim üst kısımda yazdıklarımdır.

Kuşunuzun bu halleri sizi rahatsız ediyorsa en yakın veterinere götürmeniz daha sağlıklı olur.
 

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Merhabalar,

Geçenlerde bir arkadaşın tarafıma sormuş olduğu soruya cevaplamada bulunmak istiyorum...

Soru: Kuşum tek ayak üstünde duruyor. Eşi öldükten sonra yem yemiyor, su içmiyor içeri attığım topla oynuyor galiba onu ölen eşi sanıyor öpüyor Depresyon olabilir mi bu anlattığımız bölümde ?

Cevap: Anlattığınız kadarıyla kuşunuz strese girmiş ve eşinin boşluğunu yaşıyor. Merak etmeyin bu geçici bir süreçtir. Acıktığı vakit yeme gelecek ve normale dönecektir. Yalnız kısa sürede yeni bir eş almanızı tavsiye ederim.

Bir de arada bir kuşunuzu kafesten çıkarın biraz uçsun ve yorgun düşsün. Böylece yem yememe ve su içmeme gibi sorun kalmaz.
 

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Genelde muhabbet kuşları tek ayak üstünde yorulunca, üşüyünce ve hasta olunca dururlar. Yaşanılan bu durumun neden kaynaklı olduğunu doğru analiz etmek gerekir. Eğer kuşunuz stres yapmışsa sürekli kafes dışında tutmaya ve sizinle zaman geçirmesine özen gösterin. Eğer farklı bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyor iseniz o zaman veteriner yardımı almanız gerekebilir.
 

Benzer konular