Muhabbet Kuşum Benden Kaçıyor, Neden Olabilir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Muhabbet kuşları genelde ilk alıştıkları ortamda sahibi olan kişilerden kaçarlar. Çünkü her ne kadar olursa olsun kuş alındığı ortamdaki arkadaşlarından ayrı kalmanın stresini yaşar. Bu yüzden kuşun size alışması süreci olduğunu unutmamanız gerekir. Kuşunuzu alıp eve getirdiğiniz gün itibariyle kuşun bulunduğu ortama alıştırılması sağlanmaktadır. Bunun için kuş kafesten en az 1 hafta çıkarılmamalıdır. Böylece kuşunuzun bulunduğu ortama ve size alışması da fazla sürmeyecektir…

Ancak 1 haftalık süre içerisinde kafesten çıkarmayacağınız muhabbet kuşunuza ilgi göstermeyi ihmal etmeyin. Mesela gün içerisinde saat aralıklarıyla kafesin yanına gelerek elinizi kafesten içeri sokarak kuşunuzun dikkatini üzerinize çekmeye çalışın. Eğer kuşunuz sizi tanırsa ve size alışırsa sizden kaçma durumu söz konusu olmayacaktır.

Kafesin içinde aksesuar (ayna, salıncak) bulunuyor ise elinizi kafese sokarken hassas davranmalısınız. Kuşlar kafes içinde bulunan aksesuarlara çok çabuk alıştıklarından dolayı elinizle dokunmanız onların hoşuna gitmeyecektir.

Unutulmamalı ki; kuşlar her daim küçük dokunuşlardan hoşlanırlar. Alışma sürecini başarıyla sonlandırmak için uygulanması gerek altın kuralları gözardı etmeyiniz. Geceleri ışığı kapattığınız vakit kafese yaklaşarak kuşunuza sevgi sözcükleri fısıldayın. Kuş hem sesinize hemde görüntünüze alıştığında sizden kolay kolay vazgeçmeyecektir.
 

Tekin Yılmaz

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
1 Şub 2017
Mesajlar
82
Tepkime puanı
68
Eğer eve getirilen kuş henüz 3 - 5 günlük ise sizden kaçması normaldir. Sizin tek yapmanız gereken kuşu 15 gün boyunca kafesten çıkarmamak ve her fırsat buldukça kuşun kulağına bir şeyler fısıldamak olmalı. Bazıları eve getirdikleri kuştan çok fazla şeyler bekliyor. Yalnız kuşların alışma durumu olduklarını unutan kişiler hep böyle sorulara cevap arıyor.

Bir de kuşun size alışmasını istiyorsanız kesinlikle kafese ayna veya aksesuar koymayın. Kuşunu kafesteki oyuncaklara alışır bu sefer sizin alıştırmanız daha zor olur.
 

Benzer konular