Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Dişi muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatmak için yuvadan fazla dışarı çıkmazlar. Durum böyle ilerleyiş kaydettiği için erkek kuş eşini beslemek için sürekli yuvaya girerek eşinin ağzına yem kusar. Tabi yumurta sahibi dişi kuşa sadece eşinin bakması yeterli olmayacaktır. Bu durumda kuşları sahiplenen kişilerin de üstüne büyük vazife düşmektedir. Yazımızın devamında yumurta olduktan sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor bunları sırasıyla sizlerle paylaşacağız.

Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir:

Dişi kuş yumurtladıktan sonra çok güçlü vitamine sahip besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bu yüzden kuş sahibi kişiler yumurtada yatan anneye çok güçlü besinler vermeye özen göstermelidir. Özellikle pet-shoplarda yavrular için satılan besin takviyeleri anne muhabbet kuşları için de satın alınabilir. Çünkü yavrular için özel hazırlanan yemlerde besleyici vitamin kaynakları bulunmaktadır.
Mesela yavruların yemlerinde yumurta, irmik, bisküvi gibi besleyici gıdalar bulunuyor. Bu gıdalar kuşların vücut dirençlerini ve bağışıklılık sistemlerini güçlendirmektedir. Eğer vitamin değerleri yüksek yemler dişi kuşa verilir ise dişiniz yumurtaya yattığı süre itibariyle formdan düşmeyecektir. Eğer yumurta sahibi dişi güzel beslenemez ise stres yaparak yumurtalarını kırabilir.

Dişi kuş yumurtladıktan sonra kesinlikle kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Kalsiyum ihtiyacı için kum ve gaga taşları kafese yerleştirilebilir. Yumurtaya yatmış yada yumurtaya yatacak olan dişiniz bu kalsiyum desteği barları yiyerek kalsiyum eksiğini giderebilmektedir. Kalsiyum desteğinin yanı sıra D vitamini takviyesi de yapılmalıdır. Eğer kuşunuz D vitamini eksikliğini yaşarsa doğacak yavruların ayaklarında raşitizm hastalığı meydana gelmektedir. Mesela yine pet-shop tarzı yerlerde D vitamini içeren likitler satılmaktadır. Bunları alarak kuşunuzun içmelerini sağlayacak bölgeye yerleştirin. Bu arada ballı krakerler kuşların vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır.

Çok Sessiz Bir Ortam Sağlansın:

Muhabbet kuşlarının stresli hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yumurtlayacak olan yada yumurtlamış olan kuşlar kesinlikle rahatsız edilmemesi gerekir. Yoksa kuş strese girip yumurtasını kırıp, yuvadan aşağı atmaktadır. Kafesiniz en az 1,5 metre yükseklikte olması gerekir. Çünkü ev ortamında sürekli birilerini görmek kuşlarınıza stres yaratabilir. Bunun önlemi söylediğimiz gibi kafesi yükseğe monta etmelisiniz.

Muhabbet Kuşlarının Yumurtasına Nasıl Bakım Yapılır:

Yumurta bakımı için alt taraftaki videomuzu izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Benzer konular