Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama Tarifi (Özel)

'Muhabbet Kuşu' forumunda Casper tarafından 19 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Casper

Casper Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba Arkadaşlar,

Bundan bir kaç gün önce forum sahibi @Dabatay arkadaşımızdan kızıştırıcı mama tarifi istedim. Kendisi sağolsun beni kırmayıp mesajıma geri dönüş yaparak, çok güzel kızıştırıcı mama tarifini benimle paylaştı...

Bende muhabbet kuşlarını kızıştırmak isteyen arkadaşlarla bu tarifi paylaşmak istiyorum. Böylece yavru isteyen kuş sahibi arkadaşlar amaçlarına kısa sürede ulaşacaklar. :) Çünkü ben bu mama tarifini yaparak 3. günümde kuşlarımın çiftleştiklerini gördüm.

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama Yapılışı:

Malzemeler;

- Keçi boynuzu tozu (çay kaşığının yarısı kadar)
    - Bal (1 tatlı kaşığı kadar)
    - Hazır yumurta maması (yada 1 adet haşlanmış yumurta) rendelenecek
    - 1 adet havuç (rendelenecek)
    - Mısır unu (bir yemek kaşığı kadar)
    - Galeta unu (bir yemek kaşığı kadar)
    - Buğday ruşeyni (bir yemek kaşığı kadar)
    - Sağlık tohumları (bir yemek kaşığı kadar)
    - Versele Laga omni vit (yarım çay kaşığı kadar)

Bu malzemeleri güzelce bir kaba boşaltın ve nemli görüntü elde edene kadar karıştırın. Mama içinde doğal bal olacağı için biraz çözülmesi ve istenilen mama görüntüsünü almak bir kaç dakika uzun sürecek. Ama sonucunda kuşlarınız gerçekten tavan yapacak. :) Bana inanın ve bu mamayı kesinlikle deneyin.

Kızıştırıcı mama hakkındaki tüm sorularınızı @Dabatay adlı arkadaşa mesaj olarak göndermenizi rica ediyorum.

Dabatay, Gözde, Bahar ve 1 kişi daha bunu beğendi.

2. Terim

Terim Forumbudur.Com Ziyaretçi

Bu mamayı hazırlayıp kuşa verdim size yemin ederim 3 saat sonra dişinin üstünde gördüm erkeği :) bu mamayı hazırlayan arkadaşa çok teşekkür ederim.

Uzun süredir erkeğim dişiye yaklaşmakta cesaret edemiyordu ama bu mamayı hazırlayıp verdikten sonra çılgına döndü diyebilirim.

Bence pasif erkek muhabbet kuşunuz için bu mamayı deneyin derim. Herkese bol yavrulu günler dilerim.

3. Mahmut

Mahmut Forumbudur.Com Ziyaretçi

Buğday ruşeyni, sağlık tohumu, versele laga omni vit nedir nereden buluruz?

4. Günay

Günay Forumbudur.Com Ziyaretçi

Merhaba Mahmut Bey,

Adını paylaştığınız ürünleri N11, GittiGidiyor, Hepsiburada tarzı sitelerden bulmanız mümkündür. Ben daha önceden bu ürünlerden sipariş vermiştim. Ama kuşlarınız için çok güzel bir karışım olduğundan şüpheniz olmasın.

5. Smt12

Smt12 Forumbudur.Com Ziyaretçi

Ya ben buğday rüşeyni hariç diğerlerini bulamadım katmasam aynı etki olur mu?

6. Doğukan Ayyıldız

Doğukan Ayyıldız Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Herhangi bir sıkıntı olmaz. Yalnız kış aylarında kuşunuzu sağlıklı beslemeniz gerektiğini unutmayın. Genelde kış ayları kuşlar güneş görmediği için vitamin eksikliği yaşayıp hasta olabiliyorlar. Bu yüzden kuş sahipleri kesinlikle kuşların kış aylarında ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamalıdır. Petshoplarda multi-vit markalı ürünü haftada 2 kez sularına damlatmanızı öneririm.

7. Smt12

Hemen yaparım bu mamayı İnşallah işimi görür birde kuşlarımın bazı sıkıntıları var paylaşmak istiyorum. Şimdi ilk olarak benimkiler ele alışkın değil bende bazen bu hayvanların sağlığını falan kontrol etmek için bazende sevmek için zorla tutuyordum elimle bunlarda o arada yuvalığa kaçıyordu, bende yuvalığı söküp ağzını kapatıp yukarıdan zorla alıyordum şimdi hayvan yuvalığa hiç girmiyor ne yapmalıyım?

Birde bunlar hiç çiftleşmiyor ben bu mamayayı yapıp versem ne kadar sürede yemlikte duracak birde yemezlerse tüm malzeme boşa mı gidecek? Merak ettim acemiyim ilk mama vereceğimde teşekkür ederim şimdiden.

8. Doğukan Ayyıldız

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle kuşları strese soktuğunuzu bilmenizi isterim. Eğer çift olan kuşlara sahipseniz ele gelmesini, konuşmasını ve size ilgi göstermesini beklemeyin. Sonuçta o kuşlar eş olmuşlar ve sizin kafese yaklaşmanız bile strese sokabilir. Yapmanız gerekenler sırasıyla şöyledir;
    • İlk öncelikle kuşların kafesini boyunuzdan yüksek bir yere asın.
    • Yuvalığı kafese takın ve hiç bir şekilde yuvaya girmeleri için dışarıdan müdahale etmeyin.
    • Kızıştırıcı mama tarifine uygun güzel bir mama hazırlayın. Haftada 3-4 kez havuç + yumurta maması hazırlamaya özen gösterin.
    • Kesinlikle kuşların bulunduğu oda fazla kalabalık olmasın, aksine kafesi kimsenin olmadığı bir oda da tutmanız çiftleşmeleri bakımından daha iyi olur.
    • En az 20 gün boyunca bu yöntemlere başvurun ve hiç bir şekilde kuşları elinize almaya çalışmayın. Kuşlarınızı strese soktuğunuz için yuvaya girmiyorlar. Gerçi bu kuşlar yumurta yapsa da emin olun dişi yumurtaları kıracaktır. Çünkü stres yapan kuşlar yumurtalara bakmıyor.

9. Smt12

Sağolun, İnşallah yumurtayı kırmazlar. Birde kimsenin girip çıkmadığı sıcak bir oda var ama o odada da lamba yanmıyor akşamları sıkıntı olur mu?

10. Doğukan Ayyıldız

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Kesinlikle büyük sıkıntı olabilir. Malum kış aylarında akşamı erken saatlerde karşıladığımız için karanlık oda da kuşlarınızın görmeyeceği için beslenmeyi yapamazlar ve beklenmedik sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden elinizden geldiğince uyuyacağınız saate kadar kuşların bulunduğu odanın ışığının açık kalmasına özen gösterin. Söylediğim gibi kuşlar karanlıkta kesinlikle görmezler.

11. Samet12

Samet12 Forumbudur.Com Ziyaretçi

Çok üzüldüm bu duruma çünkü biz çoğu zaman evde durmuyoruz evden 17.00 gibi ayrılıp 21.00 da dönüyoruz hayvanlar bu sürede hem içeride (televizyon çalışan yerde) hemde odamda (sadece yatmak için kısa süreliğine lamba yakılan yerde) hayvanlar karanlıkta kalıyorlar lambayı açık bırakma şansım yok lütfen yardım edin ne yapmalıyım?

12. Doğukan Ayyıldız

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Merak etmeyin 3-4 saat yok olmanızdan herhangi bir sıkıntı olmaz. Teknoloji gelişti, isterseniz şarjlı el fenerleri var 2-3 saat açık kalıyor onlardan alabilirsiniz. MediaMarkt, Teknosa vb. elektronik alet satışı yapan mağazalarda bulabilirsiniz. Olmadı internette araştırma yapın uygun fiyata radyolu el fenerleri var onlardan alabilirsiniz. Ben kuşlarım için çok güzel kafes hazırlamıştım zamanında şimdi hobi amaçlı bakıyorum ve iki tane kuşum var. Bazen elektrikler gidiyor şarjlı el fenerini açıyorum onlar keyiflerine bakıyorlar. :)

13. Kadir

Kadir Forumbudur.Com Ziyaretçi

Meraba ben tarifi yaptım yemedi kuşlar

14. Zeki

Zeki Forumbudur.Com Ziyaretçi

15. Zeki

Zeki Forumbudur.Com Ziyaretçi

Bunları nerede bulağız peki kuşcularda varmı

16. Hüseyin maldev

Hüseyin maldev Forumbudur.Com Ziyaretçi

Benim disi 1 aylıkken bizdeydi eğitimli ele omza geliyo kendiliğinden suan 1.5 yaşında yasiti bi kızgın erkek aldım herkes dişi yapmaz diyo eğitimli ama diside çok kızgın sizce ciftlesirlermi

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş