Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama Tarifi (Özel)

Casper

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
9 Kas 2016
Mesajlar
40
Tepkime puanı
39
Konum
Ankara
Merhaba Arkadaşlar,

Bundan bir kaç gün önce forum sahibi @Dabatay arkadaşımızdan kızıştırıcı mama tarifi istedim. Kendisi sağolsun beni kırmayıp mesajıma geri dönüş yaparak, çok güzel kızıştırıcı mama tarifini benimle paylaştı...

Bende muhabbet kuşlarını kızıştırmak isteyen arkadaşlarla bu tarifi paylaşmak istiyorum. Böylece yavru isteyen kuş sahibi arkadaşlar amaçlarına kısa sürede ulaşacaklar. :) Çünkü ben bu mama tarifini yaparak 3. günümde kuşlarımın çiftleştiklerini gördüm.

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama Yapılışı:

Malzemeler;

- Keçi boynuzu tozu (çay kaşığının yarısı kadar)
- Bal (1 tatlı kaşığı kadar)
- Hazır yumurta maması (yada 1 adet haşlanmış yumurta) rendelenecek
- 1 adet havuç (rendelenecek)
- Mısır unu (bir yemek kaşığı kadar)
- Galeta unu (bir yemek kaşığı kadar)
- Buğday ruşeyni (bir yemek kaşığı kadar)
- Sağlık tohumları (bir yemek kaşığı kadar)
- Versele Laga omni vit (yarım çay kaşığı kadar)

Bu malzemeleri güzelce bir kaba boşaltın ve nemli görüntü elde edene kadar karıştırın. Mama içinde doğal bal olacağı için biraz çözülmesi ve istenilen mama görüntüsünü almak bir kaç dakika uzun sürecek. Ama sonucunda kuşlarınız gerçekten tavan yapacak. :) Bana inanın ve bu mamayı kesinlikle deneyin.

Kızıştırıcı mama hakkındaki tüm sorularınızı @Dabatay adlı arkadaşa mesaj olarak göndermenizi rica ediyorum.
Uyarı: Bu mama yavrulu kuşlara kesinlikle verilmemelidir. Aksi takdir de anne yavrulara ileri derecede zarar verebilir.
 

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Ya ben buğday rüşeyni hariç diğerlerini bulamadım katmasam aynı etki olur mu?
Herhangi bir sıkıntı olmaz. Yalnız kış aylarında kuşunuzu sağlıklı beslemeniz gerektiğini unutmayın. Genelde kış ayları kuşlar güneş görmediği için vitamin eksikliği yaşayıp hasta olabiliyorlar. Bu yüzden kuş sahipleri kesinlikle kuşların kış aylarında ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamalıdır. Petshoplarda multi-vit markalı ürünü haftada 2 kez sularına damlatmanızı öneririm.
 

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Hemen yaparım bu mamayı İnşallah işimi görür birde kuşlarımın bazı sıkıntıları var paylaşmak istiyorum. Şimdi ilk olarak benimkiler ele alışkın değil bende bazen bu hayvanların sağlığını falan kontrol etmek için bazende sevmek için zorla tutuyordum elimle bunlarda o arada yuvalığa kaçıyordu, bende yuvalığı söküp ağzını kapatıp yukarıdan zorla alıyordum şimdi hayvan yuvalığa hiç girmiyor ne yapmalıyım?

Birde bunlar hiç çiftleşmiyor ben bu mamayayı yapıp versem ne kadar sürede yemlikte duracak birde yemezlerse tüm malzeme boşa mı gidecek? Merak ettim acemiyim ilk mama vereceğimde teşekkür ederim şimdiden.
Öncelikle kuşları strese soktuğunuzu bilmenizi isterim. Eğer çift olan kuşlara sahipseniz ele gelmesini, konuşmasını ve size ilgi göstermesini beklemeyin. Sonuçta o kuşlar eş olmuşlar ve sizin kafese yaklaşmanız bile strese sokabilir. Yapmanız gerekenler sırasıyla şöyledir;
  • İlk öncelikle kuşların kafesini boyunuzdan yüksek bir yere asın.
  • Yuvalığı kafese takın ve hiç bir şekilde yuvaya girmeleri için dışarıdan müdahale etmeyin.
  • Kızıştırıcı mama tarifine uygun güzel bir mama hazırlayın. Haftada 3-4 kez havuç + yumurta maması hazırlamaya özen gösterin.
  • Kesinlikle kuşların bulunduğu oda fazla kalabalık olmasın, aksine kafesi kimsenin olmadığı bir oda da tutmanız çiftleşmeleri bakımından daha iyi olur.
  • En az 20 gün boyunca bu yöntemlere başvurun ve hiç bir şekilde kuşları elinize almaya çalışmayın. Kuşlarınızı strese soktuğunuz için yuvaya girmiyorlar. Gerçi bu kuşlar yumurta yapsa da emin olun dişi yumurtaları kıracaktır. Çünkü stres yapan kuşlar yumurtalara bakmıyor.
 

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Sağolun, İnşallah yumurtayı kırmazlar. Birde kimsenin girip çıkmadığı sıcak bir oda var ama o odada da lamba yanmıyor akşamları sıkıntı olur mu?
Kesinlikle büyük sıkıntı olabilir. Malum kış aylarında akşamı erken saatlerde karşıladığımız için karanlık oda da kuşlarınızın görmeyeceği için beslenmeyi yapamazlar ve beklenmedik sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden elinizden geldiğince uyuyacağınız saate kadar kuşların bulunduğu odanın ışığının açık kalmasına özen gösterin. Söylediğim gibi kuşlar karanlıkta kesinlikle görmezler.
 

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
13 Kas 2016
Mesajlar
95
Tepkime puanı
64
Konum
Eskişehir
Çok üzüldüm bu duruma çünkü biz çoğu zaman evde durmuyoruz evden 17.00 gibi ayrılıp 21.00 da dönüyoruz hayvanlar bu sürede hem içeride (televizyon çalışan yerde) hemde odamda (sadece yatmak için kısa süreliğine lamba yakılan yerde) hayvanlar karanlıkta kalıyorlar lambayı açık bırakma şansım yok lütfen yardım edin ne yapmalıyım?
Merak etmeyin 3-4 saat yok olmanızdan herhangi bir sıkıntı olmaz. Teknoloji gelişti, isterseniz şarjlı el fenerleri var 2-3 saat açık kalıyor onlardan alabilirsiniz. MediaMarkt, Teknosa vb. elektronik alet satışı yapan mağazalarda bulabilirsiniz. Olmadı internette araştırma yapın uygun fiyata radyolu el fenerleri var onlardan alabilirsiniz. Ben kuşlarım için çok güzel kafes hazırlamıştım zamanında şimdi hobi amaçlı bakıyorum ve iki tane kuşum var. Bazen elektrikler gidiyor şarjlı el fenerini açıyorum onlar keyiflerine bakıyorlar. :)
 

Benzer konular