Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşur?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Muhabbet kuşları papağan türlerinden biri olduğu için konuşmaya ve taklit yapmaya yatkındırlar. Evcil muhabbet kuşlarına kısa sürede konuşmayı öğretmek için ev ortamında ilgili olup çaba sarf etmeniz yeterli olacaktır. Fakat ev ortamına getireceğiniz kuşun yavru olmasına hatta yeme yeni düşmüş olmasına dikkat edin. Çünkü bazı kuş satışı yapan kişiler (yavru kuş, çabuk konuşan kuş) terimleriyle satış yapmaktadır. Tabi herkesin sözüne inanmamanız gerektiğini söylemek isteriz. Yavru diye alacağınız kuşun 1 yaşında olması konuşma eğitimi vermenizi zorlaştıracaktır. Yavru kuşun konuşması fazla zaman almazken yetişkin olan kuşu konuşturmak uzun sürmektedir. Bu durum sizi çok çabuk pes ettirebilir. ??

Şimdi sırasıyla muhabbet kuşlarının ne zaman konuşacağı hakkında yazımıza devam edelim…

Eğitilecek Kuş Seçimi
Eğitilecek kuşun yavru erkek olması işinizi kolaylaştıracaktır. Sizin söylediklerinizi ezberlemesi için ve taklit yeteneği kazandırılması için kafeste tek yetiştirilmelidir. Eğer çift kuş yetiştirmek isterseniz konuşturma düşüncesini aklınızın ucundan çıkarın.

Konuşma Öncesi Kuşu Alıştırma Süreci
Muhabbet kuşunuzun ilk öncelikle size ve ev ortamına alışması gerekiyor. Sizin yaklaşımlarınızdan ürkmemeli ve korkmamalıdır. Sizin dostane yaklaşımınız kuşunuzun kısa sürede ilgisini çekecek ve sizinle olan bağını güçlendirmek için o da sizinle oynamaya başlayacaktır.

Kuşun İlgisini Çekmek
Aynı ev ortamında kuşun ilgisini çekmek için ona sürekli aynı kelimelerle yaklaşmaya özen gösterin. Örneğin ıslık çalın ve (cici kuş, babacım, zilli, babacık) benzeri çağrılarda bulunun. İlerleyen kısa sürede göreceksiniz ki sizin çağrınıza karşılık olarak kuşunuzda aynı terimlerle size yaklaşacaktır. Hatta her eve geliş ve gidişinizde size seslenecek o da size ıslık çalarak çağrılarda bulunacaktır.

Son olarak karşılıklı iletişim kurmaya başladığınız kuşunuza istediğiniz kelimeleri tekrar yaparak öğretmeye devam edebilirsiniz. Hepsi topu topuna maksimum 2 ay sürecektir. Ama 2 ayın sonunda herkesin kıskanacağı ve herkesin gözü üstünde olacağı konuşan hatta sizin konuşmalarınıza eşlik eden küçük canlıya sahip olacaksınız. :)
 

Serkan

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
5 Kas 2016
Mesajlar
186
Tepkime puanı
112
Konum
Ankara
Benim bundan 2 yıl önce çok güzel bir Jumbo İngiliz cinsi kuşum vardı. Sonra ben onunla bir bebek gibi ilgilendim ve o benimle can ciğer oldu. Demem o ki; Kuşlarınızı konuşturmak için onlara yakın olun...

Zaten konuda sizinde belirttiğiniz gibi kuşun her daim ilgisini çekecek davranışlarda bulunun. O sizi aklına yazsın ve sizinle sürekli oynasın bakın görün konuşmaz denilen kuşu bile dile getirirsiniz. Kuşuna ne oldu diye soracak olursanız şehir dışında yaşayan ablama hediye etmek zorunda kaldım. Çünkü eğitim için kendimde il dışına çıkmıştım. :( Şükürler olsun sağlık durumu çok iyiymiş yakında görmeye gideceğim yavrumu.
 

Qarizma

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
6 Kas 2016
Mesajlar
155
Tepkime puanı
52
Konum
Bursa
Kuşlar doğru eğitildiklerinde eğitimi çabuk alırlar. Yalnız ilgisiz bırakılan kuşlar sadece ömürleri boyunca ötmekten başka bir şey yapmazlar.

Benim rahmetli mavişim öyle bir konuşuyordu ki sesini duyan herkes gülme krizine giriyordu. Nazar değdi ve hasta oldu kurtaramadım. :( Kuş eğitimine başlayacaksanız onlara çok iyi sahip olun.
 

Tekin Yılmaz

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
1 Şub 2017
Mesajlar
82
Tepkime puanı
68
Akşamları ışığı söndürün ve kuşa yakın olup kulağına öğretmek istediğiniz kelimeleri fısıldayın. Her akşam böyle yaparsanız kuşunuz söylediklerinizi bir zaman sonra tekrarlamaya başlar.

Ben hayatımda ilk defa kuş besledim 2 yıl önce, onda da kuşuma 12 kelime öğretmiştim. Kuşum babacık, annecik, cici kuş, cicim, beşiktaş, şeker, şaşkın, şimarık, çapkın, çilli, geveze kelimelerini tekrarlardı. Sonra yurt dışına çıkmak zorunda kalınca ablama hediye etmiştim. Şuan yiyenimle büyüyor ve kelime ağacı daha da büyümüş.

Kuşlar ilgiyi ve tek sahibi çok severler. Ona iyi bir dost ve eğitici olun. O zaman göreceksiniz kuşunuz konuşmaya başlayacak. :)
 

Casper

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
9 Kas 2016
Mesajlar
40
Tepkime puanı
39
Konum
Ankara
Bence kuş beslemek sanat işidir. Sonuçta bir canlıya dil öğretiyoruz. Arkadaşların dediklerine katılıyorum. Ama kuşlar genelde ş,c,ç,b harflerini çok rahat şekilde telafuz edebiliyorlar. Bu yüzden bu harflerin bol olduğu kelimeler ve cümleler öğretin.

Bir de kuşun kafesi tv veya radyo yakınında olsun. Konuşma kabiliyeti daha rahat olur.
 

Benzer konular