Moda Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Moda dünyası çok geniş bir alandır. İçinde renkleri, parıltıları, zevki, dehayı ve yeteneği barındırır. Birçok kişi bu cazip dünyanın içinde var olmak ister. Ancak bu ciddi bir hayal gücü ve azim gerektirir. Işıltılı moda dünyası dışarıdan cazip gözükse de içerisine girildiğinde çetrefilli ve rekabetçi ortam oldukça zorlayıcıdır.

moda-tasarimcisi.jpg


Moda Tasarımcısında Olması Gereken Özellikler:
Moda tasarımcısı olmak; modaya ışık tutmayı, gelecekteki moda akımlarını ön görebilmeyi, zevk ve yetenek sahibi olmayı gerektirir. Bir moda tasarımcısı farklılıklara açık olmalı ve hatta farklılıkları yaratabilmelidir. İnsanların beğeni ve ihtiyaçları zaman içerisinde hızlı değişimlere uğrar. Bu değişimlere açık olmalı ve ayak uydurabilmelidir.

Moda Tasarımcısı Olabilmenin Gereksinimleri:
Tasarım için sadece hayal edebilmek yeterli değildir. Akıldakini güzel bir çizim yeteneğiyle kağıda geçirebilmek gerekir. Kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmalı aynı zamanda bu işin ekonomisini iyi yapabilmelidir. Geniş renk yelpazesine hakim olabilmek önemlidir. Bir moda tasarımcısı atölye ortamına hakim olmalıdır. Dikiş bilmeli ve kalıp alabilmelidir.

Tasarım büyük bir ekip işidir. Moda tasarımcısı bu ekibi yönetebilmeli ve sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. Moda dünyası zor bir piyasadır. Rekabet ortamı eleştiriyi ve zor çalışma saatlerini beraberinde getirir. Bu duruma ruhsal olarak hazırlıklı olunmalıdır. Moda sürekli değişken akımlar ve her mevsim yeni kreasyonlar çıkması sebebiyle araştırmaya ve yeniliklere açık olabilmeyi gerektirir. Araştırma ruhu bu işte önemlidir.
 

Benzer konular