Moda Tasarımcısı Nasıl Olunur?

'Moda' forumunda Dabatay tarafından 3 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Moda dünyası çok geniş bir alandır. İçinde renkleri, parıltıları, zevki, dehayı ve yeteneği barındırır. Birçok kişi bu cazip dünyanın içinde var olmak ister. Ancak bu ciddi bir hayal gücü ve azim gerektirir. Işıltılı moda dünyası dışarıdan cazip gözükse de içerisine girildiğinde çetrefilli ve rekabetçi ortam oldukça zorlayıcıdır.

  moda-tasarimcisi.jpg

  Moda Tasarımcısında Olması Gereken Özellikler:
  Moda tasarımcısı olmak; modaya ışık tutmayı, gelecekteki moda akımlarını ön görebilmeyi, zevk ve yetenek sahibi olmayı gerektirir. Bir moda tasarımcısı farklılıklara açık olmalı ve hatta farklılıkları yaratabilmelidir. İnsanların beğeni ve ihtiyaçları zaman içerisinde hızlı değişimlere uğrar. Bu değişimlere açık olmalı ve ayak uydurabilmelidir.

  Moda Tasarımcısı Olabilmenin Gereksinimleri:
  Tasarım için sadece hayal edebilmek yeterli değildir. Akıldakini güzel bir çizim yeteneğiyle kağıda geçirebilmek gerekir. Kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmalı aynı zamanda bu işin ekonomisini iyi yapabilmelidir. Geniş renk yelpazesine hakim olabilmek önemlidir. Bir moda tasarımcısı atölye ortamına hakim olmalıdır. Dikiş bilmeli ve kalıp alabilmelidir.

  Tasarım büyük bir ekip işidir. Moda tasarımcısı bu ekibi yönetebilmeli ve sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. Moda dünyası zor bir piyasadır. Rekabet ortamı eleştiriyi ve zor çalışma saatlerini beraberinde getirir. Bu duruma ruhsal olarak hazırlıklı olunmalıdır. Moda sürekli değişken akımlar ve her mevsim yeni kreasyonlar çıkması sebebiyle araştırmaya ve yeniliklere açık olabilmeyi gerektirir. Araştırma ruhu bu işte önemlidir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş