Mide Bulantısı ve Kusma

'Sindirim Sistemi' forumunda Dabatay tarafından 27 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Mide Problemleri:
  Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen mide bulantısı ve kusma birçok nedene bağlı olabilmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar genel bir tabir ile beynin vücuda karşı gösterdiği refleksi sonucu gerçekleşmektedir. Yemeklerden kaynaklı olarak aşırı yemek, son kullanma tarihi geçmiş besinler tüketmek, birlikte yenmemesi gereken iki besinin aynı anda tüketilmesi yani gıda zehirlenmeleri ve bazı hastalıklara bağlı olarak mide bulantıları ile beraber kusma görülebilmektedir.

  Diyabet hastalarında sıklıkla mide bulantıları görülmektedir. Vücuda kontrolsüz bir şekilde giren şeker hastalarda mide bulantısı yapmakta ve bu mide bulantısına kimi zaman kusma da eklenmektedir.

  mide-bulantisi-kusma.jpg

  Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma:
  Mide bulantısı ile ona eşlik eden kusma bazen hamilelik belirtisi de olabilmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar hamileliğin en erken belirtileri arasında yer almaktadır.

  Çoğu kadın hamilelik dönemlerinin ilk aylarında mide bulantıları ve kusmalar yaşamaktadırlar. Hamilelik döneminde yaşanan bu durum hiç bir sorun teşkil etmeyip sağlıklı bir gebelik sürecinin habercisi olmaktadır. Hamilelik döneminde görülen mide bulantılarının sebebi hamilelik döneminde sağlıklı bir süreç geçirmek için salgılanan hormonlar nedeniyle mide bulantıları ve kusmalar olduğu söylenmektedir.

  Mide Bulantısı ve Kusma Sebepleri:
  Mide bulantıları ve kusmalar birçok hastalığa bağlı olabildiği gibi bazı önemli hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Mide problemleri yaşayan kişilerde sıklıkla görülmekle beraber sindirim sistemi sorunları olan kişilerde de görülebilmektedir. Soğuk algınlığı, üşütme, grip, enfeksiyonlara bağlı mide bulantıları ve kusmalar görülebilmektedir.

  Alkol, sigara, uyuşturucu maddeler, tıbbi ilaçlar ve herhangi kimyasal ürünlere bağlı mide bulantıları ve kusmalar da yaşanabilmektedir. Ağır kimyasal maddeler mide zarına zarar vererek mide bulantılarına sebep olabilmektedir.

  Mide bulantılar ve kusmaya neden olan bir diğer hastalık reflüdür. Reflü midede bulunan asidin yemek borusuna çıkarak kusmalara neden olmaktadır.
   
   
 2. Aren The Band

  Aren The Band Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Dönem dönem mide bulantılarım oluyor doktor kontrolünde hiç bir şey çıkmadı psikolojik bulgu dendi. Buda bir etkenmiş.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş