Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

'İç Hastalıklar' forumunda Suzan Demir tarafından 12 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. Suzan Demir

  Suzan Demir Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  3
  Midem ağrıyor diyenler buraya odaklanın! Birazdan mide ağrısına iyi gelen şeylerden bahsedeceğim...

  Bazı nedenlerden dolayı meydana gelen mide ağrıları insanın normal yaşantısını olumsuz etkilediği gibi günlük yaşantının rutinini bozacak kadar etkili olabilmektedir. Mide ağrısını çekerken yemeden içmeden her ne kadar istem dışı kesilsek de bazı yiyecekler ve içecekler midenin ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir.

  Uzmanlara göre mide ağrısı çekenlerin az yağlı, mideyi zorlamayacak ve gaz sıkışması yapmayacak gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Şayet mide ağrısı, alınan önlemlere istinaden 1-2 gün içerisinde geçmiyorsa veya ağrı hafiflemiyor ise doktora görünmek gerekir.

  Mide ağrısı çeken bir kişinin yapması ve tüketmesi gereken gıdalar sırasıyla şöyledir;
  • Hafif gıdalar tüketmek adına ekmek, muz, tost, az yağlı pilav, haşlanmış patates ve haşlanmış tavuk göğüsü gibi besinlerin tüketimini yapmak midenizin sindirim sistemini zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasında etkilidir.
  • Mide ağrısıyla birlikte ishal sorununuz varsa gün boyu kaybettiğiniz suyu vücuda geri kazandırmak için bolca su içmelisiniz. Susuz kalan bir vücudun mide bulantısını azdırdığı ve halsizlik hissettirdiğini unutmamak gerekir.
  • Midenin ağrıma sebebinin bazen tamamen kabızlıktan meydana geldiğini de hatırlatmak isteriz. Bu yüzden kabızlığın önüne geçmek için lifli gıdalar tüketmeniz gerekir. Uzmanlarca kabızlık için kepekli ekmek, esmer pirinç, kuru erik ve kuru kayısı gibi lif bakımından zengin gıdalar tüketilmesi faydalıdır.
  • Yoğurt ve kefir midenizin ağrısını yatıştırır ve D vitaminin yanı sıra sindirime yardımcı olacak probiyotik içerir.
  • Midenizin ağrımasına engel olacak bitkisel çözümlerden biriside şüphesiz zencefil çayıdır. Zencefilin yanı sıra tarçında mide yanmasına ve bulantısına iyi gelmektedir.
  • Maydanoz yemekte midenin ağrısını engellemek adına büyük rol üstlenmektedir. Hatta maydanozun midedeki ağrıya etkili olduğu yorumları da yapılmıştır.
  • Hindistan cevizini 1 bardak sütle karıştırarak içildiğinde mideyi gevşetir ve gazını alır.
  • Midenizi sıcak tutarak ağrıyı azaltabilir ve ağrının şiddetlenmesini önleyebilirsiniz. (Sıcak havlu sararak veya sıcak su torbası koyarak)
  • Gaz yapacak gıdalardan uzak durun. (Fasulye, brokoli ve diğer gaz yapıcı sebzeleri tüketmeyin)
  • Akşam geç saatlerde yemek yemeyiniz ve ayaklarınızın altına 2 tane yastık koyup sırt üstü uzanın.
   
  Alper, Şirine ve Açelya bunu beğendi.
   
 2. Şirine

  Şirine Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeniler:
  9
  Ödül Puanları:
  3
  Bu konu ile ilişkili olacağını düşündüğüm bir video paylaşmak istiyorum.

   
   
 3. Açelya

  Açelya Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  8
  Eğer mideniz şiddetli bir şekilde ağrıyor ise o zaman sıcak bir şeyler içmenizi ve videoda anlatılanları uygulamanızı tavsiye ederim. Ben genelde mide ağrılarımı bitki çayları içerek bastırıyorum. Doktora gittiğim halde bir şeyin yok deyip geri döndürüyor. Reçete ettiği ilaçları da kullanmak istemiyorum. Bu yüzden midenizdeki ağrılara karşı bitkisel doğal ürünler kullanarak karşı koyun. Tabi midenizdeki ağrının nedenlerini bilmeden de bu yöntemleri uygulamak doğru olmaz. Öncelikle doktor kontrolüne gidin daha sonra sonuca göre aksiyon alırsınız.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş