Masa Başında Çalışanlar İçin Diyet

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
İnsanlar aldığı gıdaları soluduğu oksijen yardımıyla yakarak enerji elde eder ve yaşamını bu şekilde idame ettirir. Ancak vücudun ihtiyacından fazla alınan gıdaların bir kısmı dışarı atılırken bazıları da vücutta depolanır. Bu şekilde depo edilen fazla gıdalar zamanla yağa dönüşmektedir. Vücudun yetersiz gördüğü zaman kullanacağı enerji için saklanan bu depo edilmiş yağlar zamanla daha çok artarak fazla kilolanmalara sebep olmaktadır. Sağlıklı yaşamanın önemli şartlarından olan dengeli ve düzenli beslenme kuralları bozulduğunda hayatı zorlaştırıcı etkisi nedeniyle bu yağların belli seviyeleri aşmaması gerekmektedir.

masa-basinda-calisanlar-icin-diyet.jpg


İdeal Kilo:
İdeal kilo, insanın sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için boy, yaş ve cinsiyetine göre belirlenmiş sınırlar içinde belirlenmiş kilodur. Bu değerlerin altında ya da çok üstündeki değerler insanın vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Kilo Vermek:
Zayıflama, insanın fazla kilolarından kurtulmak için yaptığı her türlü çabanın sonucudur. İnsan fazla kilolarından kurtulmak için yediklerine dikkat etmelidir. Bunun yanında spor yaparak metabolizmayı hareketlendirmek de önemlidir.

Masa Başında Çalışanların Kilo Kontrolü:
Masa başında çalışan kişiler çoğunlukla çok hareket edemedikleri için kilo almaya meyillidir. Ancak yediklerine dikkat ederek ve ofis ortamlarında ara ara hareket ederek bu kontrol sağlanabilir.

Sabahları işe giderken ve işten dönerken yürüme mesafelerini uzatarak ve araç kullanımını azaltarak, sıkıldıkça ofis içinde kısa mesafeli dolaşarak, masa başı hareketler yaparak enerji tüketimi artırılmalıdır. Üç öğün yemek alışkanlığı devam ettirmek ve ara öğünlerle çok acıkmayı önlemek önemlidir. Özellikle karbonhidrat alımı, yemeklerdeki ekmek tüketimi çok azaltılmalıdır. Daha az yağlı, daha çok sebze ağırlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Özellikle akşam alınan ağır yiyecekler hazmedilemeyeceği için ihtiyaç fazlası olacağından yağ olarak depolanacak ve kilo artışına sebep olacaktır.