Makat Kenarında Şişlik

'Cilt Sorunları' forumunda mgunalp tarafından 21 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. mgunalp

mgunalp Forumbudur.Com Ziyaretçi

Makatta şişlik hemen hemen bütün makat hastalıklarında belirti olarak karşımıza çıkar. Hastalar genelde bu durumu taharet esnasında fark ederler. Makat bölgesinde, tümsek şeklinde değişik yapılarda meydana gelen oluşumlardır. Makattaki şişliğin sebebine bağlı, bu şişliğe eşlik eden farklı şikâyetler de olabilir. Bunlardan bazıları;
    • Makatta kanama
    • Makatta kaşıntı
    • Makat bölgesinde kızarıklık
    • Makatta ağrı
    • Makat bölgesinden veya kuyruk sokumundan gelen kanlı iltihaplı akıntılar
    Şeklinde sıralanabilir.

Eğer diğer belirtiler eşlik etmiyorsa hasta muayene olmak yerine beklemeyi tercih edebilir. Bu zaman zarfında ise internet üzerinde “makatta şişlik nasıl geçer? Makatta şişlik neden oluşur? Makatta aniden oluşan şişlik” tarzında aramalarla bilgi kirliliği içinde kaybolabilir. İnternet üzerinde ulaştığı binlerce doğruluğu kanıtlanmamış bitkisel tedaviler, bilinçsizce önerilen ilaçlar durumu çok daha kötü hale getirebilir. Makat şişliklerinde faydası kanıtlanış ilaçlar ve bitkisel kürler tabi ki mevcut; ama ilk basamak her zaman hekim muayenesi olmalıdır. Öncelikle makattaki şişliklerin sebebi bulunmalı, kesin tanı konulmalıdır. Çünkü önemsemediğiniz şişlikler, fark edildiğinde çok geç olan ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Makat bölgesinin mahrem olması ve bundan kaynaklanan utanma duygusu hastaya sadece zaman kaybettirir.

Makat şişliklerine sebep olan hastalıklar oldukça uzun bir liste oluşturur. Ancak bunlarda en sık görülenleri;
    • Hemoroid (Basur)
    • Anal fistül(Perianal fistül, Makat fistülü, Anorektal fistül)
    • Anal Fissür (Makat Çatlağı)
    • Genital siğil (Anal Kondilom)
    • Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)
    • Rektal Polip
    • Rektit
    • Makat Sarkması (Rektal prolapsus)
    • Makatta kaşıntıya bağlı gelişen ödemler (Anal Pruritus)
    • Makat Kanseri
    • Makat hastalıklarına ya da aşırı kiloya bağlı oluşan nöbetçi memeler
    Şeklinde sıralanabilir.

Makat şişliklerinde tanı koyabilmek için uygulanan yöntemler anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi ve gerekirse ultrasonografik görüntüleme, bilgisayarlı tomografi veya Manyetik Rezonans Görüntüleme istenebilir. Tanı koyabilmek için bazen sadece makat muayenesi yeterli olabilir. Ancak muayene esnasındaki bulgulara göre, istenilen tektiler hekim tarafından çoğaltılabilir.

Listeden anlaşılacağı gibi çok basit sebeplere bağlı oluşan makattaki şişliklerin yanı sıra, kanser gibi çok ciddi hastalıklara bağlı olarak da makatta şişlikler gelişebilir. Bu şişlikler genelde ağrısızdır. Ancak bazı durumlarda aniden gelişir ve çok ciddi ağrılara sebep olabilir. Bu durum genelde ya makat apsesi ya da tromboze hemoroid dediğimiz hemoroidin pıhtılaşması duruma bağlı gelişebilir. Özellikle akut gelişen ağrılı şişliklerde, zaman kaybetmeden mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ancak bu zaman zarfında ağrıyı azaltmak için birkaç basit tedbir alınabilir;
    • Akut oluşan ağrılı şişliklerde, makat bölgesine 5 dakika uygulanan soğuk uygulama rahatlama sağlayabilir. Normalde bunun için kullanılan cold-pack ler yerinde buzluktaki buz kalıplarını poşete koyup kullanabilirsiniz.
    • Lokal anestezik içeren kremler, makat bölgesine uygulanarak o bölgenin uyuşması sağlanabilir. Bu durumda ağrı geçici olarak azalacaktır.
    • Akut dönemde tuvalette uzun süre geçirmemek gerekir. Çünkü geçirilen süre zarfında, ıkınma ihtiyacı arttığı için ağrı da doğru orantılı artar. Ayrıca özellikle ağrılı dönemd,e kabızlık veya ishal de şikâyetleri arttırabilir.
    • Bisiklet, vücut geliştirme, ata binmek, motosiklet kullanmak vb. aktivitelere de ara verilmelidir.
    • Günde 2-6 kez uygun sıcaklıkta yapılan oturma banyoları da ağrıların azalmasında yardımcı olabilir.
    Makat şişliklerine hangi bölüm bakar?

Makatta oluşan şişlikler için mutlaka Genel Cerrahi Uzmanlarına gidilmelidir. Ancak Genel Cerrahi Uzmanlarından makat ve bağırsak hastalıkları üzerinde yoğunlaşan hekimlerin tercih edilmesi gerekir. Bu uzmanlara ise Progtolog, Kolorektal Cerrah denir.

Kaynak: avrupacerrahimerkezi

2. semiha güneş

semiha güneş Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben de hemoroidden şikayetçiydim.Araştıra araştıra Avrupa Cerrahi adında bir kurumu buldum.Çok metini duymuştum,hem sosyal medyadan,hem yakın çevremden.Muayene olmaya gittim.Doktor bey o kadar güzel anlatıyor ki hastalığı,örnekler vererek daha net anlamamı sağladı.İşlem olmaya karar verdim 5 dakika sonra da güle oynaya çıktım.Resmen sihir gibi bir şey.Kesinlikle hiçbir zorluğu yok,çok da konforlu bir işlem.Yani Allah kimseye yaşatmasın böyle bir şeyi ama olur da bu tür bir problem ile karşı karşıya kalırsanız Yasir bey ekibine gitmelisiniz canınızı seviyorsanız eğer ;)

Yükleniyor...