LPG'li Araçlar Neden Otoparklara Alınmaz?

DieseL

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
7 Ocak 2017
Mesajlar
56
Tepkime puanı
10
Konum
Tekirdağ
Otomobiller için LPG teknolojisi ülkemize ilk defa geldiği dönemlerde LPG tankları yerine bildiğiniz mutfak tipi LPG tüpleri bir dedantör ile otomobile bağlanmaktaydı. LPG’li araçlardan bahsedilirken “Tüplü” ifadesinin dillere dolanması da bu nedenle olmuştu.

Bu durum risk nedeniydi, ilk çıktığı dönemlerde binlerce insan bu sistem nedeniyle yaralandı ya da öldü ve bu haberler nedeniyle LPG’li araçların adı çıktı. Bu durumun ardından devlet bir düzenlemeye gitti. Düzenlemeye göre “Tüplü” araçlar kapalı mekanlara giremeyecekti çünkü dedantör yüksek basınçlı gaza yeterince direnebilecek yapıda değildi ve bu durum kapalı ortamlarda rüzgar olmaması nedeniyle risk saçıyordu. Bu düzenlemenin ardından yüksek güvenlikli LPG tanklarının sisteme entegre edilmesi koşulu ile araçlara uygulanmasına izin verildi, bunu makine mühendisleri odası resmi olarak denetlemeye başladı ve vizeye girecek araçlardan makine mühendisleri odasının denetim belgesinin alınması şartı koşuldu.

Günümüz teknolojisi ile yüksek güvenlikli sistemler sayesinde aracın yanlışlıkla gaz hortumları kesilirse araç çalışmıyor bile olsa sistem gaz akışını otomatik olarak kesmektedir. Yani sistem güvenliği yasaklandığı günlerdeki ile yakından uzaktan alakasız. Bu nedenle LPG li araçların kapalı garajlara girişi ciddi bir tehdit değil.

Evet, benzin daha güçlü bir patlayıcı olabilir fakat LPG kadar kolay sızmıyor. Ayrıca aynı hacimdeki benzin ve LPG kıyaslandığında LPG daha yüksek basınçla patlamaktadır. Çünkü propan biz gazdır ve LPG haline geldiğinde yüksek basınç nedeniyle sıvı hale gelmektedir. Patlama esnasında sıkışma durumu da patlamayı etkilemektedir.
 

UğurYılmaz

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
21 Haz 2018
Mesajlar
93
Tepkime puanı
4
Konum
İzmir
Patlama yüzünden olabileceğini herkes biliyor ama bu kadar detaylı bilmiyordu sanırım :D
Teşekkürler.