Lenf Bezi Kanserinin Belirtileri

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Lenf kanserinin en çok görüldüğü yer lenf bezleri kısmı olmaktadır. Sağlık açısından bu belirtilere dikkat etmek ve erken zaman da önlem almak oldukça önemli olmaktadır. Lef bezi kanseri hakkında detaylı bilgiye yazı devamından ulaşabilirsiniz...

lenf-bezi-kanseri.jpg


Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

- Ağrısız olarak büyümekte olan ve çoğalan lenf bezleri belirtilerinden birisidir.

- Sebepsiz olarak çıkan ateş bir belirti olmaktadır.

- Herhangi bir açıklaması olmayan ve nedeni bulunamayan kilo kayıpları

- Rahatsız edecek şekilde çok olan gece terlemeleri

- Sürekli olarak vücutta var olan yorgunluk hissi

- Öksürük, solunum sorunları ve göğüs ağrıları

- Vücutta ortaya çıkan kaşıntılar belirtilerden olmaktadır.

Lenf Kanserinde Tanı Yöntemleri Nelerdir?
Lenf kanserinde tanı koymak içim öncelikle fiziksel muayene gerçekleştirilmektedir. Kişilerin boyun, koltuk altı, dirsek, kasık ve diz gerisindeki çukurda büyümüş bir lenf olup olmadığı kontrol edilmektedir. Dalak ve karaciğerde herhangi bir büyüme olup olmadığına dair bir muayene gerçekleştirilmektedir. Kişilere kan sayımı ve biyokimyasal incelemeler gerçekleştirilmektedir.

Lenf bezlerinin büyüklüğünü ve diğer problemleri araştırmak amacı ile akciğer filmi çekilmektedir. Büyümekte olan lenf bezlerinin kısmi olarak ya da tam anlamıyla çıkartılması için biyopsi yapılmaktadır. Alınan lenf bezlerinin doğru sonuç vermesi amacı ile patoloğa gönderilmesi gerekmektedir. Hastalığın vücuda ne kadar yayıldığının bulunabilmesi için kemik iliği biyopsisi gerçekleştirilmektedir. Boyun, akciğer ve karın bölgesine tomografi çekilmektedir. Bazı durumlarda beyin omurilik sıvının alınarak incelenmesi de gerekmektedir.

Lenf Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Hastalığın tedavi gerektirmeyen bir aşamada olması durumunda hastalığın ilerleyip ilerlemediğini anlayabilmek amacı ile düzenli kontroller gerçekleştirilmektedir. Belirtileri olan ancak yavaş bir şekilde ilerleyen hastalık durumlarında kemoterapi ve biyolojik tedaviler uygulanmaktadır.Hızlı bir şekilde ilerleyen hastalıklarda kemoterapi, biyolojik tedaviler ve radyoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Hastanın uygulanan tedavilere karşı dirençli olması ve hastalığın tekrar etmesi durumlarında kemoterapi, biyolojik tedaviler, radyoterapi, yüksek doz tedavi, kök hücre tedavisi veya kemik iliği nakilleri uygulanmaktadır.