Kuyruk Sokumu Ağrısı

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Kuyruk sokumu ağrısı, özelikle kadınlarda fazla görülen ve toplumda sık rastlanılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Özellikle masa başında iş yaparken şiddeti artan ağrılar sebebiyle yolculuk etmek, ofiste uzun saatler oturarak çalışmak veya keyifle yemek yemek neredeyse imkânsız bir hal almaya başlar. Fakat uzmanlara göre kuyruk sokumu ağrısı birçok hastalığın habercisi olabiliyor...

  kuyruk-sokumu-agrisi.jpg
  Kuyruk sokumu, insan vücudunda bulunmakta olan 33 tane omurun en alt kısmında yer alan son parçasıdır. Bu kemiğe halk arasında “poçik” tıp dilinde ise “koksiks” ismi verilir. Koksiks ya da kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma merkezi olduğu için büyük öneme sahiptir. Fazla ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmeler, doğumsal bozukluklar, zorlu antrenmanlar, kuyruk sokumunda düşme sonrası meydana gelen kırık ve çıkıklar, ezilme, uzun süre aynı pozisyonda sert zeminde oturmak, kuyruk sokumu civarında görülebilen kıl dönmesi ya da apse gibi iltihaplar, dolaşım bozuklukları, kemik hastalıkları bu tip ağrılara yol açabilmektedir.

  Kuyruk sokumu ağrıları kadınlarda daha fazla görülmektedir:

  Kuyruk sokumu ağrısı kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla rastlanır. Bu durum kadın pelvisinin yapısı nedeniyle, kuyruk sokumunun daha korunmasız kalmasından kaynaklanır. Sürekli oturarak çalışmak, çarpma ve düşme gibi travmalara maruz kalmak, doğum yapmak, uzun süre seyahat etmek ve sürekli olarak oturmak zorunda olmak bu gibi ağrılara davetiye çıkarmaktadır.

  Kuyruk sokumu ağrısı olan hastalar sert zemine oturmamalıdır:

  Ağrının tedavi sürecinde bölgedeki problemin temeline inmek gerekir. Problem olan bölgeyi baskı altından kurtarmak iyileşmeyi hızlandırır. Bu sebeple oturma simidi kullanmak, sert zemine oturmamak, klozet tipi bir tuvalet kullanımı ile birlikte bu bölgedeki yangıyı çözebilecek ilaçlar ve enjeksiyonlar kullanılması gerekmektedir. Bunlarla birlikte şikâyetler gerilemediği takdirde ise skopi (x ışını ile görüntü alınabilen cihaz) altında söz konusu bölgeye noktasal enjeksiyonlarla başarılı bir tedavi uygulanır. Bu hastalara nadiren uygulanmakta olan cerrahi müdahale ile bu bölgede bulunan kemik çıkarılır.
   
  Doğukan Ayyıldız ve Mete bunu beğendi.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuyruk Sokumu Ağrısı
 1. Yiğit
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  390

Bu Sayfayı Paylaş