Kuyruk Sokumu Ağrısı

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Kuyruk sokumu ağrısı, özelikle kadınlarda fazla görülen ve toplumda sık rastlanılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Özellikle masa başında iş yaparken şiddeti artan ağrılar sebebiyle yolculuk etmek, ofiste uzun saatler oturarak çalışmak veya keyifle yemek yemek neredeyse imkânsız bir hal almaya başlar. Fakat uzmanlara göre kuyruk sokumu ağrısı birçok hastalığın habercisi olabiliyor...

kuyruk-sokumu-agrisi.jpg

Kuyruk sokumu, insan vücudunda bulunmakta olan 33 tane omurun en alt kısmında yer alan son parçasıdır. Bu kemiğe halk arasında “poçik” tıp dilinde ise “koksiks” ismi verilir. Koksiks ya da kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma merkezi olduğu için büyük öneme sahiptir. Fazla ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmeler, doğumsal bozukluklar, zorlu antrenmanlar, kuyruk sokumunda düşme sonrası meydana gelen kırık ve çıkıklar, ezilme, uzun süre aynı pozisyonda sert zeminde oturmak, kuyruk sokumu civarında görülebilen kıl dönmesi ya da apse gibi iltihaplar, dolaşım bozuklukları, kemik hastalıkları bu tip ağrılara yol açabilmektedir.

Kuyruk sokumu ağrıları kadınlarda daha fazla görülmektedir:

Kuyruk sokumu ağrısı kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla rastlanır. Bu durum kadın pelvisinin yapısı nedeniyle, kuyruk sokumunun daha korunmasız kalmasından kaynaklanır. Sürekli oturarak çalışmak, çarpma ve düşme gibi travmalara maruz kalmak, doğum yapmak, uzun süre seyahat etmek ve sürekli olarak oturmak zorunda olmak bu gibi ağrılara davetiye çıkarmaktadır.

Kuyruk sokumu ağrısı olan hastalar sert zemine oturmamalıdır:

Ağrının tedavi sürecinde bölgedeki problemin temeline inmek gerekir. Problem olan bölgeyi baskı altından kurtarmak iyileşmeyi hızlandırır. Bu sebeple oturma simidi kullanmak, sert zemine oturmamak, klozet tipi bir tuvalet kullanımı ile birlikte bu bölgedeki yangıyı çözebilecek ilaçlar ve enjeksiyonlar kullanılması gerekmektedir. Bunlarla birlikte şikâyetler gerilemediği takdirde ise skopi (x ışını ile görüntü alınabilen cihaz) altında söz konusu bölgeye noktasal enjeksiyonlarla başarılı bir tedavi uygulanır. Bu hastalara nadiren uygulanmakta olan cerrahi müdahale ile bu bölgede bulunan kemik çıkarılır.
 

utkumertt

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Kıl dönemsi de olabilir arkadaşlar dikkatli olun.Hele bir de apseleşmişse geçmiş olsun.Valla bak dalgaya gelmez.Benim de başıma geldi müthiş bir ağrısı var ve hiçbir yere oturamıyorsun bile.Sağolsun Yasir hocam 6 dakka da felan lazerle kurtardı beni.Devlet hastanelerine kalsa hemen gel de doğrıyım.Aklınız varsa lazerle işlem olursunuz.Çok pratik,aynı gün geldiğiniz gibi tekrar dönebiliyorsunuz,ee daha ne :sneaky: Benden paylaşması gerisi size kalmış beyler;)
 

okansecici

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
23 May 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Benim de ağrım vardı ama benimkisi kıl dönmesi değil hemoroid rahatsızlığıydı.Yasir hoca ufak bir lazer operasyonuyla halletti hemen.Ameliyat felan kesinlikle olmayın
 

ruyakardes

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
23 May 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Aynen ben de kendimde ki ayrıyı çok sık spor yapamaya ve sürekli ağırlık çalışmaya bağlı olduğunu düşünmüştüm ki öyle de oldu en nihayetin de,bir adet çatlağım olduğunu öğrendim.Ama sağolsun spor hocamın tavsiyesi üzerine Yasir hocayla tanışma fırsatı buldum.Hakikaten kendisi alanın da uzman yani,internette ki yapılan yorumların hepsini hak ediyor adam şimdi.Hem muayene oldum hem de işlem ve bütün bunların hepsi aynı gün için de oldu.Ee daha ne olsun dimi.Sanki sihirli çubuk dokundurmuşlar gibi bütün ağrım felan hepsi gitti.Yasir hocaya çokkkk teşekkür ederim herşey için :)
 

bburhanpolat

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
25 May 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Valla bir sürü hastalığın nedeni olur ayrı da kıl dönmesini ve apse olması ikisi bir arada çok felaket ötesi bişey oluyor.Acayip bir ağrısı var onun.Allahtan bende Yasir hoca denk gelenlerdenim,Şimdilik çok iyiyim,herhangi bir sıkıntım yok.okuldan çıkıp öğle arasın da gitmiştim zaten :) beş dakka da demeleri dikkatimi çok çekmişti,dedikleri gibi de beş dakka felan anca sürmüştür...
 

faziletatas

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
25 May 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Benim işlemimi de Yasir bey yaptı ve şuan çok memnunum.Çok rahatladım inanın ki,iyi ki diyorum tedavi olmuşum...
 

Benzer konular