Kurban Keserken Okunması Gereken Dua

Nazlıcan

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
19 May 2017
Mesajlar
108
Tepkime puanı
57
Konum
Kayseri
Kurban olarak kesilecek hayvan, yüzü kıbleye bakacak pozisyonda eziyet edilmeden yere yatırılır, gerektiği durumlarda ayakları bağlanabilir ve sonra yazı devamına eklemiş olduğum dua okunur.

Genelde kurban kesecek olan Müslümanların çoğu kurbana eziyet vererek kesim işlemlerini gerçekleştirmektedir. Böylesine kesimlerin kurbanlıktan çok hayvana eziyet olduğu için kurbanınız dinimizce kabul görmemektedir.

Unutmayın, kurbanlık hayvanın yüzü ve ayakları bulunduğunuz bölgenin kıblesine gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılmalıdır. Sağ arka ayağı serbest kalacak şekilde diğer üç ayağı bağlanır ve kıbleye karşı durularak aşağıda paylaşılan âyetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunmaya başlanır:

(el-En’âm, 79)

enbiya79.jpg


Okunuşu: “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.”

Anlamı: ”Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.”

(el-En’âm, 162)

enam160.jpg


Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Bu ayetlerden sonra,
Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve BİSMİLLÂHİ ALLÂHÜ EKBER denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır.
Hayvan böylece kesildikten sonra tamamen canı çıkıncaya kadar beklenir. Sonra kafası tamamen kesilir. Ve usûlüne uygun olarak hayvanın derisi yüzülür. Karnı açılır, iç organlar çıkarılır ve gövde ve etler parçalanır.

Hayvan tamamen ölmeden kafa ve ayaklarını koparmak, derisini yüzmeğe kalkmak, kıbleden çevirmek veya hayvana azab vermek mekruhtur. Kurbanın, sahibi tarafından kesilmesi menduptur. Başkasına da kestirilebilir.

Kurban Keserken Okunması Gereken Ayetler Hangileridir?


Kaynak: İslam ve İhsan
 
Benzer konular Forum Tarih
Nazlıcan Kurban 0 398

Benzer konular