Kira Öder Gibi Ev Alma Sistemi

'Ev & Dekorasyon' forumunda Dabatay tarafından 6 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  92
  Kira öder gibi ev sahibi olmak denince akla ilk olarak bu gibi şeyler için yardım eden kurumlar gelir. Bu kurumlara örnek olarak TOKİ'yi gösterebiliriz. TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sosyal emlak konut projesi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. TOKİ sürekli boş alanları değerlendirerek binalar yapar ve bu binaların yapımı sona erdikten sonra düzenli olarak bir çekiliş düzenlenir. TOKİ'nin amacı ise dar ve orta gelirli insanların güvenli yollar aracılığı ile ev sahibi olma ihtiyacını karşılamaktır. TOKİ'nin yaptığı çalışmalarda halk ve belediye ile ilgili bir sorun yaşanmayacağından dolayı ve bir sorun olmayacağından dolayı hiç bir güvensizlik bulunmamaktadır. TOKİ kamuya ait ve konut yapılabilecek arazileri tespit ederek belediyeler aracılığı ile imar değişikliklerini hayata geçirir. Bina yapımından sonra ise bir çekiliş düzenler.

  kira-oder-gibi-ev-alma.jpg

  Çekilişe Nasıl Katılınır?
  TOKİ'ye başvuru yapılır. Hangi ev boyutuna göre çekilişe katılmak istediğinizi belirtiyorsunuz.(ÖRNEĞİN: 2+1, 3+1, 4+1) Çekilişe katılabilmek için bankaya 1000TL kapora ödeme yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra çekiliş kaydı tamamlanır ve binaların tamamlanması beklenir. Binalar tamamlandıktan sonra çekiliş yapılır ve eğer çekilişi kazanamadıysanız bankaya yatırdığınız 1000TL'yi geri alabilirsiniz eğer çekilişi kazandıysanız peşinat ödemesi yapılır.

  Ev Alma Süreci:
  Ödemesini yaptığınız peşinat ödemesinden sonra evinize taşınabilirsiniz. Taşındıktan sonra hangi ev boyutunu seçtiyseniz ona göre her ay para ödüyorsunuz. Vermeniz gereken parayı ödedikten sonra evin tapusu ve devir işlemleri gerçekleşir ve ev tamamen sizin olur.

  Bu işleri yapan TOKİ'den başka farklı kurumlar da vardır. Örneğin EMİNEVİM. Ama TOKİ halk tarafından daha çok güvenilir görüldüğü için bu işlerde genellikle TOKİ tercih edilmektedir.
   
  Handan Aldinç ve Canan bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş