Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Katarakt Nedir?
Katarakt gözbebeğinin arkasında ki merceğin şeffaflaşarak gözün görme yetisini kaybetmesidir. Göz bebeğinin arka tabakası şeffaflaştıkça bulanıklık artar ve kişi bulanık görme veya görememe durumu yaşar. Katarakt genellikle 60 yaş sonrası yaşlanmaya bağlı olarak gerçekleşir. Fakat yeni doğan bebeklerden orta yaş insanlara kadar görülebilir bir durumdur. Katarakt ameliyatı korkulan bir cerrahi müdahale olsa da günümüzde oldukça basitleşmiştir.

katarakt-ameliyati.jpg


Katarakt Belirtileri Nelerdir?
En yaygın şikayeti bir perdenin arkasından görme hissidir. Bulanık görme, çift görme, geceleri zor görme de sık rastlanan bir durumdur. Araba kullanırken zorlanma durumu da bir katarakt şikayetidir. Parlak olan ışıkların dağılması, renkleri seçmekte zorlanma, sık değişen gözlük numaralarında da katarakt ilk akla gelen hastalık olabilir. Kataraktın az veya çokluğu da önemlidir. Eğer katarakt az ise görme sorunu yaşanmayabilir. Katarakt yavaş ilerleyen bir durumdur. Bazı hastalarda katarakt ilerledikçe yakını daha iyi görme durumu gerçekleşir. Katarakt çok ilerlediği zaman gözde kalıcı hasar meydana gelebilir. Bunlar arasında glokom lensin göz içine düşmesi veya yerini değiştirmesi ihtimaller arasındadır. Üveit de bir başka ihtimaldir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Sağlık
alanında ki gelişmeler ile katarakt ameliyatı için özel bir yöntem dahi vardır. Bu yöntemin adı fakoemülsifikasyondur. Yönteme kısaca fako yöntemi adı verilir. Kataraktın ameliyat edilmesi için ilerleme durumu önemlidir. Fakat bu yöntemle kataraktın ilerlemesine gerek yoktur. Ameliyat göze küçük bir tünel açarak işitme sınırının altında bulunan ses dalgaları yayan cihazın ucu göz içine girerek kataraktlı mercek parçalanır. Sonrasında yerine suni bir mercek konulur. Ameliyat yaklaşık 20-25 dakika sürer. Katarakt ameliyatı genellikle başarı ile sonuçlanır ancak her ameliyatta olduğu gibi katarakt ameliyatın da riskler olabilir. İyileşme süresi oldukça hızlıdır hastalar ertesi gün görme kalitesinde ki artışı fark edebilir.
 
Benzer konular Forum Tarih
DieseL Göz Hastalıkları 1 415

Benzer konular